Maailm

Maailma rahvaarv tõusis 7,7 miljardini, langus algab 2100. aasta kandis (33)

Toimetas Greete Kõrvits, 2. aprill 2019 17:58
Nairobi slumm: inimestel, kes külakestes suurde linna kolivad, on sageli enda ellujäämisegagi küllalt tegemist ning laste sündimus kukub suurlinnades drastiliseltFoto: AFP/Scanpix
ÜRO peasekretäri esitatud raporti andmeil elab meie koduplaneedil hetkel 7,7 miljardit inimest. Rahvaarvu tõusu hoog aga raugeb. Mitte ainult ei suundu naised tööle, vaid veelgi enam – maainimesed kogu maailmas kolivad linna. Ja seal eri põhjustel enam lapsi eriti ei saada, väidavad rahvastikuteadlased.

Eeldatavasti saab meid 2050. aastaks olema veel kaks miljardit enam, 9,7 miljardit. Ehkki rahvaarv muudkui suureneb, väheneb selle tõusu kiirus. Arvatavasti jõuab rahvaarv haripunkti kusagil 2100. aasta kandis, mil oleme tõenäoliselt jõudnud arvuni 11,2 miljardit ning seejärel võib maailma rahvaarv tasapisi lausa langemagi hakata.

Samal teemal

Selleks, et maailma rahvaarv tõuseks või langeks, on matemaatika suhteliselt lihtne ning maagiliseks arvuks on siin kaks. Kui iga naine sünnitab keskmiselt 2,1 last, on maakera iive positiivne. Kui sündimus on alla kahe lapse naise kohta, iive langeb.

Hetkel on maailma sündimusnäitaja 2,5 last naise kohta. ÜRO andmeil jaotuvad sündimusnäitajad maailmajagudes 2015. aasta seisuga järgmiselt: Aafrikas 4,7 (last naise kohta), Ladina-Ameerikas ja Kariibi piirkonnas 2,2, Põhja-Ameerikas 1,9, Okeaanias 2,4, Aasias 2,2 ning Euroopas 1,6. Ehkki mõnedes piirkondades on sündimusnäitaja endiselt kahest lapsest suurem, kukub näitaja absoluutselt kõigis maakera paigus järsult. Naised saavad senisest palju vähem lapsi kõikjal. Hariduse ligipääsetavus ning naiste siirdumine tööle, seda ka vähemarenenud riikides, tähendab, et naised lihtsalt abielluvad hiljem ning isegi kui pärast abiellumist pühendutakse vaid laste saamisele, on see aeg nüüd lühem.

On ka neid, kes suhtuvad ÜRO andmetesse skeptiliselt. Täpsemalt: on rahvastikuteadlasi, kes usuvad, et rahvaarvu tõus peatub juba palju varemgi.

Norra akadeemik Jørgen Randers, kes kunagi uskus, et maailma tabab ülerahvastatuse tõttu seninägematu kriis, muutis hiljuti meelt. Tema leiab, et rahvaarvu tõus peatub juba 2040. aastal.

„Mitte iialgi ei jõua me üheksa miljardi inimeseni,“ sõnas Randers The Guardianile. „2040. aastal jõuab lagi kätte kaheksa miljardi juures ja siis hakkab number kukkuma.“

Randers ja tema kaasmõtlejad leiavad, et ÜRO jätab oma statistikast, mis küll võtab arvesse maailma arengut ja kuidas see sündimust mõjutab, välja tõsiasja, et kogu maailm ka linnastub. 2007. aastal jõudis esimest korda kätte hetk, mil linnades elav rahvas ületas 50 protsendi ehk poole maailma elanikkonna läve. 2019. aastaks oleme jõudnud 55 protsendini. Kolme aastakümne pärast elab linnades tervelt kaks kolmandikku maailma inimestest.

Ning kui inimene kolib maalt linna (eriti kui see inimene juhtub vaesem olema ning elama arengumaal), juhtub lapsesaamisega üks omapärane asi – lapsest, kes maapiirkonnas oli eeliseks, kuna oli majapidamises abiline, lisakätepaar, saab linnas paraku koorem, veel üks suu, mida tuleb toita.

Veelgi enam – kui maalt linna kolib naine, on tal korraga soodsam ligipääs haridusele, meediale, teistele naistele ja suhtlusele, temast saab üsna ruttu naine, kel tekib arusaam ja nõudmine iseseisvuse järele.

Nii meeste kui naiste puhul kaovad linnas väga ruttu ka koduküla traditsioonid ja religioossed arusaamad. Mamma-papa ootused lapselaste osas jäävad kaugele maha. Ning veel üks linnarahva eripära: linnainimesi ei huvita eriti teiste elukäik. Kui sageli mõtleb üks linnainimene bussis sõites, tänaval trügides või korteris toimetades, et kas see või teine vastutulija, naaber või muu suvaline võõras ikka lapsi on saanud? Enam ei ole kogukonna survet lapsi saada. Linn pakub teatavat anonüümsust ja ükskõiksust, mis nakatab ka kaugest külast sinna kolinuid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee