Maailm

OOTAMATU TÄHELEND: Slovakkia presidendiks saab liberaal Zuzana Čaputová (12)

Aadu Hiietamm, 3. aprill 2019 08:03
UUS RIIGIPEA: Zuzana Čaputová Bratislavas presidendilossi juures poseerimas. Uus riigipea asub ametisse 15. juunil.Foto: EPA/Scanpix
Slovakkias annab 15. juunil ametivande riigi esimene naispresident Zuzana Čaputová. Laupäeval toimunud valimiste teises voorus kogus ta 58,4% häältest. Vastaskandidaadiks olnud Euroopa Komisjoni volinik Maroš Šefčovič pidi rahulduma 41,6% häältega.   

Enne valimisi oli 45aastane Zuzana Čaputová poliitikas suhteliselt tundmatu tegelane. Ta esindab 2017. aastal asutatud, parlamenti veel mittekuuluvat erakonda Progressiivne Slovakkia. Täpsemalt on ta selle erakonna asejuht. Rohkem teati teda keskkonnaaktivistina. Nii tegi Čaputová endale nime eduka võitlusega Pezinokis kavandatud ebaseadusliku prügimäe vastu. 2016. aastal sai Čaputová roheliseks Nobeli auhinnaks peetava maineka Goldmani keskkonnaauhinna ning ta sai hüüdnimeks „Slovakkia Erin Brockovich“.

Samal teemal

Kutsus seisma kurjuse vastu

Liberaalne advokaat Čaputová kandideeris presidendiks lööklausega „Seiske kurjuse vastu!“ Kui Slovakkias mõrvati mullu veebruaris uuriv ajakirjanik Ján Kuciak ja tema kihlatu Martina Kušnírova, siis osales Zuzana Čaputová aktiivselt veretööle järgnenud meeleavaldustel, mis viisid tollase peaministri Robert Fico tagasiastumiseni. Prokuratuur esitas ajakirjaniku mõrva tellimises eelmisel kuul süüdistuse ärimees Marian Kocnerile. Veretöö vahendajad ja otsesed täideviijad peeti kinni juba sügisel. 

Pärast valimisvõidu selgumist süütas Čaputová Bratislavas küünla Ján Kuciaki ja  Martina Kušnírova improviseeritud mälestusmärgi juures. 

UUS JA VANA: Zuzana Čaputová  ja ametist lahkuv president Andrej Kiska, kes teiseks tähtajaks ei soovinud kandideerida.  Foto: Reuters/Scanpix

Kuigi presidendil on Slovakkias täita põhiliselt tseremoniaalne roll, ootab rahvas Čaputovált reaalseid samme korruptsiooni väljajuurimisel. Mõned analüütikud on Slovakkia uut riigipead juba võrrelnud Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga, kes võitis uuendusmeelsena valimised kaks aastat tagasi. Tõsi, erinevalt Slovakkia presidendist on Prantsusmaa presidendil olemas ka reaalne võim. Samas ei ole Macron talle pandud suuri ootusi täitnud. Seda näitavad kas või kollavestide väljaastumised.

Peab end optimistiks

Čaputová ise on end nimetanud optimistiks, kes usub ja loodab, et muutused on võimalikud. Eriti suur toetajaskond on uuel presidendil Slovakkia pealinnas Bratislavas, kus talle andis hääle koguni 73% valimas käinutest. Kahjuks jäi valimistest osavõtt madalaks. Kui esimeses voorus käis hääletamas 49%, siis teises voorus vaid 41,8% valijatest. 

Emmanuel Macroni ja Barack Obama kõrval peab Čaputová eeskujuks ka Saksamaa liidukantslerit Angela Merkelit. 

Čaputová sõnul näitab tema edukas esinemine, et valimisvõit on võimalik ka ilma populismi langemata ja vastaseid ründamata. Esimese välisvisiidi presidendina on ta lubanud teha naaberriiki Tšehhisse.

Uus president on pinnuks silmas konservatiividel, sest ta toetab samasooliste paaride kooselu registreerimist ning lubaks neil ka lapsi adopteerida. Trnava piiskop Ján Orosch hoiatas koguni valimiste eel, et Čaputová toetamine on raske patt. 

PEREKOND: Zuzana Čaputová laupäeval koos kahe tütre Emma ja Lea ning elukaaslase Peter Konečnýga Pezinokis valimisjaoskonnas.  Foto: Reuters/Scanpix

Čaputová on kahe tütre ema. 2018. aastani oli ta abielus Ivan Čaputaga. Praegu elab  Zuzana Čaputová koos fotograafi ja muusiku Peter Konečnýga. 21. juunil saab ta 46aastaseks.

Samal teemal

12.03.2019
OOTAMATU PÖÖRE: Slovakkias tunnistas ajakirjaniku ja tema kihlatu mõrva üles endine sõjaväelane
14.02.2019
Slovakkia ärikas sai ametliku süüdistuse ajakirjaniku mõrvas
02.09.2018
PALGAMÕRV: Slovakkia uuriva ajakirjaniku tapmise eest maksti 70 000 eurot
28.01.2018
Mõrvatud ajakirjanik uuris Itaalia maffia ja Slovakkia valitsuse sidemeid