Maailm

NASA: hävitatud India satelliit võib ohustada rahvusvahelist kosmosejaama 

Toimetas Aare Kartau, 2. aprill 2019 12:17
Rahvusvaheline kosmosejaam (ISS).Foto: Pixabay
Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuur NASA teatas, et eelmisel kolmapäeval India võimude poolt hävitatud satelliidi rusud võivad ohustada rahvusvahelist kosmosejaama (ISS), vahendab BBC. 

India sai nädala eest oma satelliidi hävitamisega neljandaks riigiks, kes on läbi viinud ASAT testi ehk satelliidivastase relvastuse katse. Talle eelnesid USA, Venemaa ja Hiina. India peaminister pidas testi suurejooneliseks sündmuseks, mis kehtestas India kui kosmoseriigi staatuse.

NASA juht Jim Bridenstine väitis, et oht ISS-i kahjustamiseks on tõusnud peale India testi 44%. Siiski väitis ta, et kosmosejaama jaoks on olukord suhteliselt turvaline: „Kui on vaja ISS-i manööverdada, siis me seda ka teeme.“ Bridenstine taunis töötajatele peetud kõnes selliste relvade katsetusi. Tema väitel on NASA tuvastanud 400 India satelliidist pärinevat rusutükikest, millest 60 on suurema diameetriga kui 10 cm – 24 sellist tükki kujutavad potentsiaalset ohtu ISS-ile.

India ASAT raketikatsetus. Foto: EPA/Scanpix

India võimude väitel toimus ASAT katsetus madalal Maa-lähedasel orbiidil, 300 km kõrgusel. Seetõttu ei pidanud India ekspertide sõnul rusudest tekkiv kosmosepraht ISS-i ega teisi satelliite ohustama. Madala orbiidi tõttu peaksid rusud aja jooksul hajuma – sellega nõustus ka Bridenstine, kuid väitis, et oht kosmosejaamale on siiski olemas.

Hiina põhjustas 2007. aastal sarnase katsetusega suurema probleemi. NASA juht mainis, et USA jälgib kokku umbes 10 000 kosmoseprahi tükki, millest ligi kolmandik on rohkem kui kümme aastat tagasi toimunud Hiina ASAT testi tekitatud. 

Samal teemal

27.03.2019
LENNUKAS PLAAN: USA tahab hiljemalt 2024. aastal saata Kuule naisastronaudi
23.03.2019
LAHING KUU PÄRAST: tempot dirigeerib Hiina