Kommentaar

Peeter Olesk | Seletamaks Seedrit, Helir-Valdor Seedrit (9)

Peeter Olesk, 30. märts 2019 Tähtvere mõisas, 1. aprill 2019, 16:15
Ammune sõber ja kursusekaaslane Raul Rebane kinnitas hiljuti, et just Eesti ajakirjandus peab tegema selgeks, kes on meie poliitikas kes. See arvamine on mõneti naiivne. Näiteks mina ei tea ainsatki Eesti ajakirjanikku, kes tunneks Isamaa esimeest Helir-Valdor Seedrit nii lähedalt kui käesolevate ridade autor, kes on kord temast juba kirjutanudki.

Praegu on Seeder täiesti uues olukorras, mida ma tookord ette ei näinud. Mida muud kui tuleb jälle sõna võtta. Seeder nimelt ei ole enam üksnes tema ise. Ta on ühtlasi ka erakond, valijad ja Isamaa poolehoidjad, kaasa arvatud needki, kes on meie erakonnas pettunud. Miks? Sest nad eeldasid, et Isamaa on fundamentaalsem, kui näitab praktika ega ole nii küüniline, nagu nad on kogenud.

On tõsi, et Seeder tõi Isamaa ühest august välja, kuid mitte lagedale kõva maa peale, kuna augu kõrval pole mitte terve, vaid veel suurem auk nimega Eesti ühiskond. Ultra posse nemo obligatur ehk võimetest rohkemaks pole keegi kohustatud. Isamaa pole ilmaski väitnud, et Eesti riigile oleks parim, kui seda juhiks Isamaa üksi. Riigikogus tähendaks see umbes 60 kohta ja kümmekonda ministrit. See oleks läbinisti haige soov, raske juhtum isegi Jämejalas. Kuid kas Isamaal on jõudu kontrollida poliitiliste haiguste kulgu mujal, teiste juures?

Milles seisneb Isamaa iseseisvus?

Ma kahtlen selles, sest põhjalikud diagnoosid on ju panemata. Isamaa üksinda neid ei pane, aga igatahes pole rahuldav, kui erakonna lihtliige saab ainult ilusaid raporteid. Kuni uue valitsuse kinnitamiseni on rahandusministeeriumi portfell endiselt Isamaa käes. Miks sai avalikkus alles nüüd teada, et 1) riigil on üks rahakott vähem; 2) kiirete, aga suuremastaabiliste manöövrite jaoks vaba raha ei ole ja 3) samas me oleme pigem teenindav kui tootev rahvas? Järelikult oli keegi – mitte üksi, vaid kollektiivselt – vait, julgemata rääkida tööinimesega otse ja ausalt.

Sõim ei ole kunagi aus. Sõimavast Seedrist mul kogemust ei ole. Ta läheb sõimu kuuldes kinni, mis ei ole produktiivne lahendus olukorras, milles kaasvastutajaid on mitu. Ja EKRE on kaasvastutaja, ehkki mitte kõiges, sest näiteks ühegi üleriigilise rahandusliku otsuse juurde pole ta pääsenud. Küll aga on ta kujundanud äratuntava suhtumise teisitimõtlejatesse. EKRE on avalikult ainuke erakond, kes pooldab ainuparteilist valitsust ülevalt alla.

Teised samasugused on üksiküritajad. Isamaas on selliseid minu mulje järgi kõige vähem, ent mis tahes erakond on algusest peale nõrk, kui ta eelistab jääda pealtvaatajaks. Kas üksi või koos teistega peab erakond olema iseseisev. Milles seisneb Isamaa iseseisvus? Konservatiivsuses kindlasti mitte, kuna see ei saa olla monopoolne. Iga korralik talu, isegi iga oma kodu on konservatiivne ses mõttes, et seal valitsevad teatavad tavad ja piirangud ning vastutusvõime. Ja meelespidamine. Jõuluvana on mäng, söögikord ei ole.

Kuid on ka niisugused asjad nagu põhimõttekindlus. Kord oli aeg, mil Isamaa eeskätt Seedri isikus rõhutas väga, et ajutine kontrolljoon Eesti-Vene riigipiirina oleks vale. Mis sellele järgnes? Ukraina jagamine idaks ja lääneks ning Krimmi annekteerimine, mitte aga asjatundlik arutelu seeüle, mida kujutab endast nüüdisaegne riigipiir üldse, olgu näiteks USA, Venezuela, Briti Rahvaste Ühendus või see osa Lähis-idast, mida nimetatakse Levandiks.

Toome näite Isamaa kõrvalt. Ajalooliselt sündis sotsiaaldemokraatia Eestis progressiparteina ja oli niisugusena võrdlemisi dogmaatiline. Dogmad on loomuldasa inertsed, seega väga aeglase veaparandusvõimega. Ma ei olegi juhtunud lugema ainustki SDE-poolset käsitlust selle kohta, kus nad eksisid juba enne tänavust kevadtalve. Minu enda arvates on nad eelistanud muutuda muhviks ja tõmbuda nagu teod karpi, oskamata teha endile selgeks, et Euroopa Liit on esmajoones sotsiaaldemokraatlik konstruktsioon. See ei ole monoliit, see on käsn ja järelikult poorne.

Inimene tuleb enne võimu

Eesti konservatiivsuse aluseks jälle ei saa olla üksnes eesti keel, kuna see on ääretult lohakas, sest ta sisaldab koletult palju võõrapärasusi. Meie konservatiivsus võib tugineda kolmel vaial. Need on Eestimaa mitte kui teenindusmaa, vaid kui tootev maa, eestlane ja Eesti vabariigi kodanikkond. Igal vaial oma reeglid, igal reeglil oma ignorandid. Kuid näiteks Läänemere raudtee ehk Rail Baltic ei ole tootev maa samas tähenduses nagu rukkiväli või rapsipõld. Ta ongi teenindusmaa, mida rahastab Hiina kapital ja projekteerib asjatundjaskond väljaspool Eestit. Seda, et eestlasi oleks rohkem, Hiina või mis tahes võõrkapital ei stimuleeri. See on meie mure.

Mitte episood, vaid protsess, mille üheks märgiks on õiguskaitse või üldisemalt põhiseadusliku korra kaitse või veelgi avaramalt diktatuuri ennetamine. Kui EKRE tahtmine juhtida Eestit üheparteiliselt läheks läbi, tähendaks see diktatuuri ka seniste koalitsioonipartnerite suhtes. Kas see on Isamaas arusaadav?

Arvan, et ei, sest tean: Seeder on mitteavalikult öelnud, et kui käimasolevad läbirääkimised ka muud ei anna, siis on nad tekitanud pika äikese ehk pilvelahenduse, pärast mida on kergem hingata. On siiski kaks iseasja, kas me räägime demokraatia põletikest või ametkondlikust tarastamisest võimu erastamiseks. Põletiketa demokraatia on väga heaoluühiskonna nägu. Erastatud võim on justkui diktatuuri moodi.

Miks ei ole Isamaa ega ükski teine erakond esitanud valimiste eel mingisugustki ajalist algoritmi nende sammude kohta, mida nad on lubanud astuda? Nad on esitanud loosungeid teadaandmistega, keda maha võtta ja mida kaotada umbes nii, nagu nemad oleksidki õiged revolutsionäärid. Targemad kui Prantsuse revolutsionäärid 1789. aastal, aga mitte nii ekspansiivsed nagu maoistid Hiinas.

Ma ei usu, et Seedril jätkuks praegu aega olemise nende tõsiasjade üle järele mõelda. Ta on kinni võimus, mitte inimestes. Ometi tuleb inimene enne võimu. Ja meid on rohkem. Oleks see vastupidi, oleksime pidevalt pikali.

Autor on Isamaa erakonna liige.

9 KOMMENTAARI

t
tõde 2. aprill 2019, 16:54
Olesk tunneb ja teab kõiki. Ta käis vene ajal Putiniga koos sõjaväes ja Kihnu Virvega salaja leeris.
s
siis,et 2. aprill 2019, 11:19
Isamaa on olnud kõigis koalitsioonides? On! Aga miks unustatakse,et kolm aastat oli IRL (praegune Isamaa)valitsuserakond? Partsi valitsus! Millegipärast keegi ei mäleta?
Loe kõiki (9)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee