Eesti uudised

Petturi palganud Omniva: see oli viga! Nii poleks tohtinud teha! (29)

Liina Hallik, 1. aprill 2019 14:27
Omniva pakk kadunud? Kas saadetise pani pihta ettevõtte töötaja?Foto: Aldo Luud
Omniva personalijuht selgitab, mida on postifirma ette võtnud pärast ehmatavat lugu, kui valenime all smugeldas ennast tööle kehtiva kriminaalkaristusega mees, kes varastas tuhandete klientide isikuandmeid ning tellis nende nimel kaupa.

Õhtuleht avaldas 31. märtsil loo, kuidas 2017. aasta jaanuaris asus Eesti Posti (nüüdse nimega Omniva) tööle kehtiva kriminaalkaristusega Rait Aidla (25). „Andrese” nime all töötades varastas Aidla 3548 inimese passi, ID-kaardi ja elamisloa koopiad. Riikliku postifirma algelised arvutisüsteemid tegid petturi elu ootamatult lihtsaks. 

Samal teemal

2016. aasta juunis vanglast vabanenud noor kriminaal, kes oli juba varem kuus korda kuriteos süüdi mõistetud – muu hulgas kelmuste, võltsimiste, varguste ja lapsporno kogumise eest –, tellis Eesti Posti klientide nimel tuhandete eurode väärtuses kaupa. Väidetavalt pani Aidla pihta ka klientide postipakke.

Kriminaal võeti tööle hooletuse tõttu

2016. aasta detsembris maadles Eesti Post pühadeaegse pakiuputusega ja palkas ajutist lisatööjõudu töövahenduskeskkonna GoWorkaBit kaudu. Ehkki noormees esimesel päeval tööle asudes kinnitas, et on Rait ja tuli tööampsule, rääkis ta järgmisel päeval teist juttu, nimetades ennast hoopis Andreseks. 11. jaanuaril 2017 vormistaski Eesti Post „Andrese“ nüüd juba püsivalt tööle.

„Andrese“ tööga oldi väga rahul. Alles neli kuud hiljem, kui postifirma persionaliosakonda helistas Raidi sõber Kaarel, kelle ees noor kriminaal oli kelkinud, et on Eesti Posti infosüsteemidesse sisse murdnud, mõistis postiettevõte kohkumusega oma eksimust.

Firmas vaadati üle turvakaamera salvestised ja selgus, et Andresena tööl käinud mehe välimus ei klapi tõepoolest firmale esitatud dokumendi fotoga.

Toonane personalijuht kinnitas politseile, et Eesti Post teeb inimeste palkamisel taustauuringu, sealhulgas päringu karistusregistrisse. Kui nad oleks teadnud, et inimesel on kehtiv kriminaalkaristus, siis poleks teda tööle võetud.

Kehtiva dokumendita enam tööle ei pääse

Omniva praeguse personalijuhi Terje Tiimani sõnul on ettevõte alati teinud töötajate taustakontrolli, tehes selleks päringud karistusregistrisse, maksehäireregistrisse ja muudesse registritesse. „Õige nime all poleks antud inimene ka 2017. aastal meile tööle saanud,” sõnab Tiiman. „Valeidentiteediga tööle tulek sai tookord võimalikuks vea tõttu. Tööle asumisel ei nõutud temalt isikut tõendavat dokumenti, vaid piirduti koopiaga. Nii poleks tohtinud teha.”

Tiiman kinnitab, et ehmatava juhtumi järel käidi dokumendi kontrollimise olulisus uuesti üle kõikide töölevõtmisega kokku puutuvate inimestega ning praegu ei ole võimalik Omnivasse tööle tulla ilma kehtiva isikut tõendava dokumendita.

„Uues logistikakeskuses võetakse ka renditöötajad juba uksel vastu ning nende isik tuvastatakse ID-kaardi alusel enne tootmisalale jõudmist,” selgitab Tiiman. „Saadetiste turvalisuse tagamiseks jälgitakse tootmisalal töötajaid kaameratest ning samuti on kohapeal turvateenistus.”

Tiimani sõnul on nende meetmetega võimalikud ohuolukorrad juba eos ära hoitud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee