Krimi

FOTOD KOHTUST | Sarimõrvar Ustimenkot süüdistatakse vangivalvuri mõrvakatses ja kaasvangide ründamises (48)

Ohtuleht.ee, 1. aprill 2019 10:56
Foto: Aldo Luud
Esmaspäeval astus taas kohtu ette Eesti ajaloo üks kurikuulsamaid sarimõrvareid Juri Ustimenko (37). Temaga koos on kohtupingis  politseiniku tapmiskatse eest vangis istuv Nikolai Lilitškin (55).

Eluaegset vangi Ustimenkot  süüdistatakse vangivalvuri mõrvakatses, Lilitškinit aga tema kuriteole kihutamises ja sellele kaasaaitamises. Samuti peavad mehed vastust andma veel mitme Tartu vangla müüride taga toime pandud kuriteo eest.

Samal teemal

Verised sündmused leidsid aset 2017. aasta 14. veebruaril õhtuse loenduse ajal. Ühel hetkel sööstis Ustimenko 50aastase vanemvalvuri poole ja üritas tema kõri kallale pääseda terariistaga, mis oli meisterdanud ühekordsest raseerijast eemaldatud žiletiterast. Tänu valvurite kiirele reageerimisele hoiti hullem siiski ära ja Ustimenko käed löödi raudu. Rünnaku ohvriks langenud valvuri näol ja kaelal tuvastati sellest hoolimata mitmeid vigastusi ja talle anti esmaabi.

Juhtumi lähemal uurimisel selgus, et ilmselt polnud tegemist mitte ühe vägivaldse kurjategija raevusööstuga, vaid hoolikalt ette valmistatud ja orkestreeritud vandenõuga. Prokuratuur peab plaani autoriks Nikolai Lilitškinit, kes olevat Ustimenkot juba poolteist aastat “töödelnud” ja valvurite elu kallale ässitanud. Väidetavalt julgustas Lilitškin Ustimenkot valvuritel päid otsast lõikama ning aitas vaimse toe ja juhistega kaasa ka vanemvalvuri mõrva ettevalmistamisel.

Süüdistuse kohaselt ründas Ustimenko valvurit kättemaksuks tema ametialase tegevuse eest. 

Süüdistuse järgi ei piirdunud Ustimenko ja Lilitškini vägivald Tartu vangla töötajate vastu ainult valvuri mõrvakatsega. Lilitškin lõi eelmise aasta juunis üht valvurit ka jalaga. Ustimenko aga ähvardas žiletirünnaku ohvriks langenud ametnikku augustis uuesti tapmisega ning novembris ja detsembris tõotas ta veel kahe valvuri elu kallale kippuda.

Samuti süüdistatakse Ustimenkot teiste kinnipeetavate ründamises. Väidetavalt viskas ta 2015. aasta juunis vangla eluosakonna köögis 54aastast kaasvangi kruusis olnud kuuma veega, põhjustades kannatanule tõsiseid põletushaavu. Mullu jaanuaris lõi aga sarimõrvar 31aastasele vangile käega vastu nägu ja õlga ning virutas jalaga kerre. Kusjuures Õhtulehe allikad vanglast märgivad, et kasvult väike Ustimenko, kes väitis omal ajal kohtu ees, et sooritas jõhkrad veretööd hirmust oma turske paarimehe ees, ründab vanglas kõhklematult endast mitu korda suuremaid mehi.

Samal teemal

25.10.2018
Ustimenko seniteadmata ohver: „Ausalt, maha lasta tuleb siuke!“
23.10.2018
TRELLID EI TAKISTA: sarimõrvar Ustimenko üritas vangivalvuril kõri läbi lõigata
07.02.2018
Eluaegne vang sarimõrvar Ustimenko püüdis jälle tappa
18.02.2017
Venemaale tahtev sarimõrvar Ustimenko otsis abi riigikohtust