Maailm

KOHTUME TEISIPÄEVAL: Theresa May ei anna alla (1)

Ohtuleht.ee, 1. aprill 2019 09:06
Foto: PA/Scanpix 
Kolm korda on Suurbritannia peaminister Theresa May kaotanud parlamendis Brexiti-hääletuse, kuid ta ei loobu võitlusest: homme peaks ta oma leppe-eelnõuga neljandat korda rahvaesindaja ette tulema. 

Eile väitsid tema kabineti liikmed ajakirjandusele, et peaminister eelistab pehmet Brexitit ja ei riski sellega, et 12. aprillil tuleb Euroopa Liidust ilma lepinguta lahkuda. Seetõttu ta teisipäeval oma varem kolm korda maha hääletatud plaaniga parlamendi ette tulebki. Valitsus eeldab, et täna korraldavad rahvaesindajad taas mittesiduva hääletuse oma ettepanekute üle. Eeldatavasti võidab ettepanek tolliliitu jäämisest, kuid May ei usu, et see oleks Euroopa Liiduga läbiräägitav ning seetõttu ta otsustabki neljas kord oma eelnõuga proovi teha. Ta arvestab sellega, et karmi Brexiti pooldajad kardavad üleüldse kõigest ilma jääda ning hääletavad pigem tema poolt. Samas on mitu May valitsuse ministrit hoiatanud, et võivad ametist lahkuda, kui võidab pehme Brexiti idee ja parlamendi nõndanimetatud tagarivisaadikud omakorda rõhutavad, et konservatiivide erakond võib lõplikult lõheneda, kui peaminister aktsepteerib tolliliitu jäämise. Opositsioonis istuvad tööerakondlased aga näevad vastupidi just tolliliitu elutähtsana, võimaldamaks brittidel oma tooteid ja teenuseid Euroopa Liidus müüa.

Samal teemal

Kohe pärast reedese parlamendiistungi lõppu, kus May ettepanekud 344 häälega 286 vastu maha hääletati, nõudis mõlema suure partei esindajaist koosnev protestirühmitus taas, et Brexiti üle korraldataks rahvahääletus. Päevakorrast ei ole maha võetud ka võimalust, et valitsus palub Euoopa Liidult lahkumiseks uut, vähemalt aastast ajapikendust, saadab parlamendi laiali ja korraldab erakorralised valimised.

Kõrvalmärkusena on Suurbitannias tähelepanu äratanud see, et Bristoli muuseum tõi 29. märtsil taas oma näitusesaali maailmakuulsa tänavakunstniku Banksy neljameetrise maali (pildil), kus parlamendiliikmeid on kujutatud šimpansitena. 29. märtsil pidid britid Euroopa Liidust lahkuma ja Banksy andis loa maali eksponeerimiseks,juhimaks tähelepanu rahvaesindajate suutmatusele otsuseid teha.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee