Maailm

Norra annab Lihavõttesaarele tagasi Heyerdahli kaasa võetud väärisesemed (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 29. märts 2019, 19:05
Rapa Nui kuulsaimad vaatamisväärsused. Üks neist seisab endiselt Briti muuseumis, ehkki kohalikud loodavad ta kunagi tagasi saadaFoto: Reuters/Scanpix
Norra nõustus Lihavõttesaarele (kohalike keeles Rapa Nui) tagasi andma tuhanded esemed, mille maadeavastaja Thor Heyerdahl oma reisidel saarelt kaasa võttis, vahendab BBC.

Kokkuleppe esemete tagastamiseks allkirjastasid Oslos asuva Kon-Tiki muuseumi ja Tšiili kultuuriministeeriumi esindajad. Esemete seas on nii inimjäänuseid kui käsitööd.

1947. aastak sai Heyerdahl kuulsaks sellega, et seilas 6000 kilomeetrit Peruust Polüneesiasse väikesel balsapuust praamil, millel nimeks Kon-Tiki. Heyerdahli sõnul tõestas tema edukas retk, et ennevanasti seilasid inimesed Vaikse ookeani saartele ja asustasid need. Hiljem tehtud DNA testid selgitasid välja, et saartele toimus ränne Kagu-Aasiast.

Heyerdal suri 2002. aastal. Tema poeg, Thor Heyerdahl jr sõnas, et nende perekonnal pole mälestiste tagastamise vastu kõige vähematki, tegu on isa soovide austamisega. Heyerdahl ise olla Rapa Nui rahvale lubanud, et kui teadustöö ja uurimisega on asjad ühel pool, saavad nad esemed tagasi. Kon-Tiki muuseumi direktori sõnul on nende ainsaks mureks, et väärtuslikud esemed ja säilmed leiaksid koha korralikus muuseumis. Täpselt pole veel teada, millal üleandmine toimub, tõenäoliselt tehakse seda järk-järgult.

Tšiili, kellele Lihavõttesaar kuulub, nõuab aga endiselt taga Hoa Hakananai kuju, üht Lihavõttesaare maailmakuulsatest tõsiilmelistest kujudest, mis seisab hetkel Londonis Briti muuseumis.

7 KOMMENTAARI

e
eesti keelest 30. märts 2019, 16:57
väärisesemed on siiski ikkagi midagi muud. Kuigi ajaloo- ning kultuuriväärtused võivad kah lausa hindamatud olla.
y
Yx 30. märts 2019, 07:07
Korras nigu Norras. Loodame, et Norra eeskuju nakatab ka teisi koloniste-okupante!
Loe kõiki (7)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee