Euroopa Parlament.Foto: Vallo Kruuser
Marvel Riik 29. märts 2019 12:40
Aprilli alguses tuleb erakondadel esitada Euroopa Parlamendi valimisnimekirjad. Viimase nädalaga on kõik uue riigikogu koosseisu poliitjõud käinud välja oma kandidaadid, kellega minnakse rahva heakskiitu küsima. Oma nimekirjadega plaanivad välja tulla ka riigikogust välja jäänud erakonnad.

Kõige esimesena kinnitas Euroopa Parlamendi nimekirja Reformierakond. Sellega tuldi välja eelmise aasta lõpus ning selle esikolmiku moodustavad endised peaministrid Andrus Ansip ja Taavi Rõivas ning pikaajaline välisminister Urmas Paet. Nimekirja mahtusid veel Maris Lauri, Kalle Palling, Yoko Alender, Vilja Toomast, Airis Meier ja ankruna Hanno Pevkur.

Märtsi alguses teatasid sotsiaaldemokraadid oma kandidaatidest. Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski on teatanud, et valimisnimekirja võiks vedada suursaadik ja diplomaat Marina Kaljurand. Lisaks Kaljurannale pretendeerivad nimekirjale Sven Mikser, Katri Raik, Marianne Mikko, Ivari Padar, Monika Haukanõmm, Silver Meikar, Tanel Talve, Triin Toomesaar, Eiki Nestor ja Indrek Tarand.

Sotsiaaldemokraatide valimisnimekiri saab üheksa kandidaadiga lõplikult paika 5. aprillil, kui Tallinnas tuleb kokku erakonna valimiskogu.

Eelmisel nädalavahetusel tuli Erakond Isamaa välja oma Euroopa Parlamendi valimiste esinumbriga, kelleks on endine kaitseväe juhataja kindral Riho Terras. Kindrali selja taha jäävad Jüri Luik, Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Tõnis Lukas, Mihhail Lotman, Kätlin Kuldmaa, Tarmo Kruusimäe, Urmas Reinsalu ja Tunne Kelam. Nimekirja peab kinnitama veel volikogu, mis koguneb märtsi lõpus.

Isamaa järel kinnitas valimisnimekirja Keskerakond. Eelpool teisi toodi välja praegused eurosaadikud Yana Toom ja endine reformierakondlane Igor Gräzin. Lisaks praegustele saadikutele püüavad kohta Brüsselis Enn Eesmaa, Aadu Must, Vadim Belobrovtsev, Anneli Ott, Erki Savisaar, Andrei Korobeinik ja Taavi Aas. Raimond Kaljulaidi, kes on samuti avaldanud kandideerimissoovi, nimekirjast ei leia.

Nädala teises osas välja tulnud ka EKRE nimekiri. ERRi uudistesaate „Aktuaalne kaamera“ andmetel kuulvad sinna Mart ja Martin Helme, Henn Põlluaas, Anti Poolamets, Peeter Ernits, Toivo Tasa, Maido Pajo, Urmas Reitelmann ja Jaak Madison. Sarnaselt Keskerakonnale ja Isamaale, kinnitab EKRE nimekirja märtsi viimasel nädalavahetusel.

Lisaks parlamendierakondadele plaanivad nimekirjaga välja tulla Vabaerakond, Eesti 200, Elurikkuse erakond ja Eestimaa Rohelised. ERRi uudisteportaali sõnul on Elurikkuses andnud nõusoleku kandideerida Artur Talvik, Mihkel Kangur ja Lauri Tõnspoeg. Eestimaa Rohelised on teatanud, et nende esinumber valimistel on Evelin Ilves. Lisaks Ilvesele on kandideerib roheliste ridades veel Peep Mardiste.

Kandidaatide registreerimiseks esitamine algas 27. märtsil ja lõppeb 6. aprillil. Kautsjoni suurus on 2700 eurot kandidaadi kohta. Valimised toimuvad 26. mail.