Poliitika

Aivar Sõerd kritiseerib Priit Sibula väidet: tänaseks on kogunud pensionivara 52 880 eurot - pole paha (12)

Toimetas Hindrek Pärg, 28. märts 2019 20:09
Aivar SõerdFoto: Tiina Kõrtsini
Isamaa erakonda kuuluv Priit Sibul rääkis eile ETV saates "Esimene stuudio", et 1998. aastal oli tema kuupalk 3800 krooni ning küsis, mis mõttega oleks sellest panna kõrvale 2%. Reformierakondlane Aivar Sõerd ja Praxise juht Tarmo Jüristo arvavad aga teistmoodi. 

Teatavasti soovib Isamaa kaotada ära kohustusliku II pensionisamba ja muuta see vabatahtlikuks. Erakonna hinnangul pole pensionisammas täitnud antud eesmärke ning soovivad anda rohkem otsusvõimet inimestele. 

Samal teemal

Aivar Sõerdi professionaalne karjäär sarnaneb Priit Sibula omale. "Nii nagu Sibul, töötasin ka ise 90ndate lõpus maksuametis ja täpselt nagu Sibul, sain Riigikogu liikmeks 2011. aastal," kirjutas Sõerd Facebook'is. 

"Pensioni ll sambaga aga liitusin 2002. aastal vabatahtlikult ja tänaseks on kogunenud pensionivara 52 880 eurot. Pole paha, nagu ütles kunagi Villu Reiljan," seisis Sõerdi postituses. 

"Riigi poolt lisatud 4% on toimiv stiimul. Alternatiiv oleks olnud jätta liitumata ja investeerida ise 2%. Iseasi muidugi, kui palju oleks olnud neid inimesi kes oleks igakuiselt 2% investeerinud ja nii aastaid järjest. Küsitav ka, kas enda valitud finantsinstrumentide puhul (ja ilma riigipoolse 4 protsendi lisanduseta) oleks sama tulemuse saanud."

Praxise juht Tarmo Jüristo jõudis oma arvutustega samale kohale. "Priit Sibul tõi esimeses stuudios näite, kuidas tema palk oli 90ndate lõpus 3800 krooni ning küsis (ilmselt retooriliselt), et mis mõte oleks tal olnud sellest igakuiselt 2% kõrvale panna.

mind hakkas see küsimus huvitama, Kaspar ja Magnus aitasid kiirelt selle hüpoteetilise näite läbi arvutada: kui võtta alguspunktiks aasta 1999 ning eeldada, et Priidu palk kasvas sujuvalt aastani 2011, mil temast sai Riigikogu liige (millest alates on ta palk avalik), siis 2%-se säästmismäära ning 4%-se tootlusega oleks ta ise suutnud selle ajaga panna kõrvale sääste ca. €17,5k väärtuses," kirjutas Jüristo. 

"Kui ta oleks sama aja jooksul saanud panna oma säästud 2. sambasse (mis tegelikult küll alustas alles 2002. aastast, aga võtame võrdluse jaoks praegu selle eelduse), siis oleks tal koos riigipoolse kickeriga sinna tänaseks kogunenud ca. €52k. need arvutused ei ole muidugi täpsed, aga mastaapide hoomamiseks sobivad küll. need on siis alternatiivid sellele, kui Priit oleks selle 2% (mis 1999. aastal oli tema palga puhul 76 krooni või tänases vääringus ca €5) endale kätte saanud ja eeldatavalt siis oma SMS-laenude tagasimaksmiseks kulutanud," leidis Praxise juht. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee