Aivar SõerdFoto: Tiina Kõrtsini
Toimetas Hindrek Pärg 28. märts 2019 20:09
Isamaa erakonda kuuluv Priit Sibul rääkis eile ETV saates "Esimene stuudio", et 1998. aastal oli tema kuupalk 3800 krooni ning küsis, mis mõttega oleks sellest panna kõrvale 2%. Reformierakondlane Aivar Sõerd ja Praxise juht Tarmo Jüristo arvavad aga teistmoodi. 

Teatavasti soovib Isamaa kaotada ära kohustusliku II pensionisamba ja muuta see vabatahtlikuks. Erakonna hinnangul pole pensionisammas täitnud antud eesmärke ning soovivad anda rohkem otsusvõimet inimestele. 

Aivar Sõerdi professionaalne karjäär sarnaneb Priit Sibula omale. "Nii nagu Sibul, töötasin ka ise 90ndate lõpus maksuametis ja täpselt nagu Sibul, sain Riigikogu liikmeks 2011. aastal," kirjutas Sõerd Facebook'is. 

"Pensioni ll sambaga aga liitusin 2002. aastal vabatahtlikult ja tänaseks on kogunenud pensionivara 52 880 eurot. Pole paha, nagu ütles kunagi Villu Reiljan," seisis Sõerdi postituses. 

"Riigi poolt lisatud 4% on toimiv stiimul. Alternatiiv oleks olnud jätta liitumata ja investeerida ise 2%. Iseasi muidugi, kui palju oleks olnud neid inimesi kes oleks igakuiselt 2% investeerinud ja nii aastaid järjest. Küsitav ka, kas enda valitud finantsinstrumentide puhul (ja ilma riigipoolse 4 protsendi lisanduseta) oleks sama tulemuse saanud."

Praxise juht Tarmo Jüristo jõudis oma arvutustega samale kohale. "Priit Sibul tõi esimeses stuudios näite, kuidas tema palk oli 90ndate lõpus 3800 krooni ning küsis (ilmselt retooriliselt), et mis mõte oleks tal olnud sellest igakuiselt 2% kõrvale panna.

mind hakkas see küsimus huvitama, Kaspar ja Magnus aitasid kiirelt selle hüpoteetilise näite läbi arvutada: kui võtta alguspunktiks aasta 1999 ning eeldada, et Priidu palk kasvas sujuvalt aastani 2011, mil temast sai Riigikogu liige (millest alates on ta palk avalik), siis 2%-se säästmismäära ning 4%-se tootlusega oleks ta ise suutnud selle ajaga panna kõrvale sääste ca. €17,5k väärtuses," kirjutas Jüristo. 

"Kui ta oleks sama aja jooksul saanud panna oma säästud 2. sambasse (mis tegelikult küll alustas alles 2002. aastast, aga võtame võrdluse jaoks praegu selle eelduse), siis oleks tal koos riigipoolse kickeriga sinna tänaseks kogunenud ca. €52k. need arvutused ei ole muidugi täpsed, aga mastaapide hoomamiseks sobivad küll. need on siis alternatiivid sellele, kui Priit oleks selle 2% (mis 1999. aastal oli tema palga puhul 76 krooni või tänases vääringus ca €5) endale kätte saanud ja eeldatavalt siis oma SMS-laenude tagasimaksmiseks kulutanud," leidis Praxise juht. 

Samal teemal

Kommentaarid  (12)

Oravate vihkaja 29. märts 2019 11:03
on ikka armetu koer mitte orav. 58 000 €. enamus inimestel on see suurusjärk 6000- 8000. Pensionile minnes max 12 000 €. Sellest röövib pank / kindlustus ca 2000 € teenustasudeks. Eelnevalt on samuti röövitud 1/3.. Kindlustus hakkab minu rahaga teenima juurde. Minu raha enam ei kasva. Ja mina saan ca 45 € kuus. ISAND SÕERD MIDA SAAB 20 AASTA PÄRAST 55 € EEST??? Riigiametniku palk on muidugivõimas olnud, et selline pensionifond on kogunenud.
samba saladus 29. märts 2019 10:43
Ootamatu samba lõpp lõpp saabus eelmisel aastal.Olen 70a ja 63.aastaselt hakati II sambast maksma igal kuul ca 20 €. Liitusin sambaga kohe, kui see tehti. Käisib SEB pangas, et saada sotti - kui palju kokku maksin ja kui palju mulle siis sellest tulu tuli. Pangas ei osanud teller sellest midagi rääkida.Välja printida ka ei saanud, et programm ei võimalda. See oli ju hale värk igati.Sellest ei räägitud ka, et kui liitud II sambaga, siis I sammas jääb väiksemaks.Miks?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS