Kuvatõmmis: lühikeses videos on näha, kuidas üks aktivist Kimide portreed põrandale puruks loobibFoto: Free Joseon / Youtube
Toimetas Greete Kõrvits 28. märts 2019 19:03
Rühmitus nimega Cheollima Rahvakaitse, kelle väidetavaks missiooniks on Põhja-Korea diktaatori Kim Jong-uni saladuste paljastamine, murdis möödunud kuul sisse riigi saatkonda Madridis, vaid loetud päevad enne Kim Jong-uni ja USA president Donald Trumpi suurkohtumist Hanois.

22. veebruaril aset leidnud intsident kestis mitu tundi, alates kusagil poole viie paiku pärastlõunal, lõppedes viimaste sissetungijate põgenemisega alles enne kella kümmet õhtul. Ründajate liider, Mehhiko kodanik nimega Adrian Hong Chang teeskles, et tal on saatkonnas ees tähtis jutuajamine ning nõudis ukse peal kohtumist Põhja-Korea kaubandusatašeega. Teised peitsid end pisut eemal ning kui Hong Changi näitemäng läbi läks, tormasid kõik kümme sissetungijat saatkonna ruumidesse.

Paraku pole päris täpselt teada, mis oli aktivistide rünnaku täpne põhjus. Rühmituse kodulehel seisab, et nad reageerisid „äärmiselt kiireloomulisele olukorrale Madridis asuvas saatkonnas“. Kohtule kirjeldas Cheollima Rahvakaitse (kasutab ka nime Free Joseon) end organisatsioonina, mille eesmärgiks on Põhja-Korea diktaator paljastada ja riigi rahvas päästa. Nad eitavad, et kasutasid vägivalda.

Kuid Hispaania politsei andmeil peksid kümme sissemurdjat põhjakorealased läbi, sidusid nad kinni ja kuulasid nad üle. Väidetavalt nõudsid aktivistid kaubandusatašeelt, et too saatkonnast lahkuks ja Põhja-Korea režiimi hülgaks. Keeldumise peale sidusid nad ta keldris kinni. Ründajad viisid endaga kaasa mitu arvutit ja kõvaketast ning ühe telefoni. Cheollima Rahvakaitse kodulehel on ka kirjas, et nad jagasid saadud infot FBI-ga ning koostöös USA luureagentuuriga ei saa nad avaldada, millise infoga täpsemalt tegemist on.

Ühel saatkonna naistöötajal õnnestus viimaks akna kaudu põgeneda. Naise hädakisa tekitas muret naabruse elanikes, kes kutsusid lärmi peale politsei. Korravalvureid tervitas väravas Adrian Hong Chang, kes ajas selga Põhja-Koreale iseloomuliku vormiriietuse ja kinnitas, et kõik on korras ja politseil pole vaja saatkonda inspekteerida.

Rahvakaitse liikmed peksid segi saatkonna sisustuse, erilise vihaga ründasid nad Põhja-Korea liidrite portreesid (vt videost). Lahkumise eel sodisid nad täis saatkonda ümbritseva müüri, joonistades muu hulgas sellele rühmituse logo.

Hispaania politsei valvab Põhja-Korea saatkonna sissepääsu ees Foto: Reuters/Scanpix

BBC vahendab, et kuni 27. märtsini hoidsid Hispaania võimud kogu intsidenti salajas, ent siis otsustas asjaga tegelenud kohtunik sündmuse detailid avaldada. Paistab ka, et rühmituse väited FBI-ga suhtlemisest pole niisama uhkustamine, pisidetailid rünnakust ringlesid USA meedias juba õige pea – asjaolu, mida Cheollima Rahvakaitse peab usalduse reetmiseks. Rühmitus näib eelistavat tegutseda pigem salaja kui avalikkuse ees. Pole teada, kellelt võisid nad saada raha ja väljaõpet sellise operatsiooni läbiviimiseks.

Võimalik, et Hispaania kohus pole Cheollima Rahvakaitse ja kõnealust üritust juhtinud Adrian Hong Changi suurimaks mureks. Arvatavasti on Pyongyangil sissetungijatega juba oma kana kitkuda. Kohe kindlasti hr Hong Changiga, Põhja-Koreast põgenenud aktivistiga, kes aidanud pageda ka paljudel teistel.