Eesti uudised

Soome postifirma närutab Eestis palkadega (7)

Ohtuleht.ee, 28. märts 2019 13:16
ARMETU PILT: Soome postifirma pakub Eestis palka, millega on raske ära elada.Foto: Aldo Luud
Soome riigifirma Posti pakub soomlastele Eestis tööd, ent nii madalat palka, väikseid hüvitisi, ja viletsaid töötingimusi, et Eesti ametiühingujuhi arvates ei taha ükski soomlane Eestisse tööle tulla, kirjutab Iltalehti.

Posti on otsustanud Soomes sadakond töötajat koondada ja pakkuda soomlastele tööd Eestis. Kuid lubatav palk on nii väike, et sellega on Eestis raske ära elada, kirjutab Iltalehti. Leht märgib, et ehkki palgad on viimastel aastatel tõusnud 6–8 protsenti aastas, jääb keskmine palk kõigest 1300 euro kanti ning teenindusvallas võib isegi tuhandeeurosest palgast vaid unistada.

„Postitöötajad teenivad Eestis sageli vähem kui 600 eurot kuus,“ ütles Iltalehtile Eesti side- ja teenindustöötajate ametiühingute liidu ESTAL juht Kadri Kangur.

Soome mõõdupuu järgi on väikesed ka palgad, mida Posti oma töötajaile Eestis pakub. Näiteks otsib Posti tütarfirma Itella praegu oma logistikakeskusesse kaubakäitlejaid, kellele lubatakse 645eurost põhipalka. Kaubakäitleja tööülesanneteks on klientide tellimuste kokku panemine ja pakkimine. Lisaks lubab Itella tulemustasu, mis võib olla 255 eurot kuus. Nii teeniks kuus 900 eurot.

Ajaleht meenutab, et Eestis kehtib kõigile 20protsendiline tulumaks ning maksuvaba miinimum on 500 eurot. Soomes on 900eurone palk nii väike, et selle pealt ilmselt tulumaksu maksma ei peaks, kirjutab Iltalehti.

Soomes oleks 900eurone kuupalk täiskohaga töö eest võimatult väike ka seetõttu, et seal määratakse miinimumpalk läbirääkimistel ametiühingutega. Eestis kehtestab alampalga valitsus ning sel aastal on see 540 eurot.

700–800 euro suurune brutopalk on tänapäeval Eestiski nii väike, et sellega toimetulekuks peab olema lausa võlur, kirjutab Iltalehti. Eriti keeruline on olukord, kui palgasaaja on üksikvanem või peab kedagi üleval pidama. Tallinnast väljas võib paarisaja euro eest küll korteri üürida, ent talvel selle kütmiseks ilmselt raha ei jätku. Ootamatuteks kuludeks, näiteks kalliteks ravimiteks, ei õnnestuks midagi kõrvale panna. Välisreisidest ei tasu unistadagi, maalib Iltalehti sünge pildi.

Eestis peaks soomlased leppima ka hoopis teistsuguste töötingimuste ja sotsiaalpoliitikaga. Soomes saavad madalapalgalised mitmesuguseid toetusi, mida Eestis ei pakuta. Näiteks ei ole Eestis üüritoetusi madalapalgalistele ega riiklikke üürikortereid.

Ka ei lasta Eestis töötahval haige olla, kirjutab Iltalehti, et esimese kolme haiguspäeva eest hüvitist ei maksta. Soomes seevastu saab palka kõigi haiguspäevade eest. Seetõttu ongi Eestis kombeks haigena tööl käia, sedastab ajaleht. Ka riigipühi ja tasustatud puhkepäevi on Eestis vähem.

Soome Postil on praegu Eestis üks soomlasest töötaja, kuid ettevõtte personalijuht Hanna Reijonen ei soovinud täpsustada, mis tööd ja kui suure palga eest ta teeb. Kokku on Postil Eestis 450 töötajat.

Soome riigifirma Posti juhatuse esimees Heikki Malinen teenis eelmisel aastal 987 764 eurot ehk ümmarguselt 82 300 eurot kuus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee