Poliitika

Martin Helme nõuab: ERR peaks karistama EKRE-kriitilisi ajakirjanikke (241)

Johanna-Kadri Kuusk, 28. märts 2019 12:49
Martin HelmeFoto: Aldo Luud
EKRE aseesimees Martin Helme, kes on ka ringhäälingunõukogu liige, saatis eile nõukogule kirja, milles nõuab EKRE suhtes kriitiliste ajakirjanike karistamist.

Delfi avaldatud kirjas palub Helme nõukogul päevakorrapunktina kirja panna arutelu selle üle, et ERRi valimistejärgsel perioodil avaldatud uudiste- ja arvamussaated polnud objektiivsed.

„Mida kavatseb juhatus reaalselt ette võtta, et tekkinud tõsine seaduserikkumine (ERR seadus paragrahv 3, lg 3,5, paragrahv 6, lg 2, 3, 4, 5) ei jääks ajakohaselt ja proportsionaalselt karistamata? Kas juhatus kavatseb taas, nagu tavapäraselt, käsi laiutada ja öelda, et ups, proovime tulevikus paremini. Või on plaanis oma totaalset kallutatust ja ebaprofessionaalsust demonstreerinud töötajad eetrist maha võtta,“ küsis Helme kirjas ja uuris, kaua kavatsetakse jätkata organisatsiooni tõsiseltvõetavuse ja usaldusväärsuse põhjalaskmist.

Eesti Rahvusringhäälingu nõukogu esimees Rein Veidemann on nõukogule saadetud kirjaga kursis, kuid toonitas, et see ei ole mingil juhul nõukogu seisukoht, vaid Martin Helme kommentaar olukorrale ja ettepanek teema üle arutleda.

„See on ainult tema kommentaar ja et ta avalikkuse kaudu niimoodi survestama hakkas, ei tee talle just au,“ sõnas Veidemann. Nõukogu esimees märkis, et nemad saavad ainult teema seaduslikkuse üle arutada ja ERRi seaduses on olemas paragrahvid meediasisu sõltumatuse ja tasakaalustatuse kohta.

„Aga ma tahan tuua tähelepanu sellele, et ei ole olemas sellist tasakaalustatuse mõõdikut. Need peavad olema konkreetsed näited ja seda me ka ootame,“ märkis Veidemann.

Eesti ajalehtede liidu tegevdirektor Mart Raudsaar sõnas, et demokraatliku riigi ajakirjandusel on omad vabadused ja vastutused.

„Vastutus on pakkuda tasakaalustatud kajastust, mis on eriti oluline valimiste perioodil. Samas saab vaba ajakirjandus tegutseda vaid toimetuse vabaduse tingimustes. See tähendab, et ühiskonna teistel institutsioonidel ei ole õigust kirjutada ette toimetuse isikukoosseisu ning kajastatavate teemade valikut. Ma loodan, et Martin Helme ei pidanud silmas midagi niisugust oma kirjas, mille ta saatis Ringhäälingunõukogule,“ sõnas ta.

Raudsaare sõnul peab süüdistustega olema alati konkreetne ja tõenduspõhine. „Ehk siis millistest kallutatuse ja ebaprofessionaalsuse juhtudest konkreetselt käib jutt ning milles kallutatus ja ebaprofessionaalsus seisneb? Sisu kallutatust on võimalik tõestada kontentanalüüsi abil (kes protsentuaalselt sai rohkem sõna) ning diskursuse analüüsi abil (millised tähendused, kontekstid on sisus ajakirjaniku poolt lisatud nn. editorialina). Peale selle on oluline jälgida kajastuse tervikkonteksti, kas ilmneb kallutatud kajastus võrreldes teiste kandidaatide kajastusega?,“ selgitas Raudsaar.

Raudsaare sõnul ei saa süüdistused ajakirjanduse kallutatuses olla kõhutunde-põhised, vaid vaja on andmestikku. Sellise andmestiku kogumine ja esitamine on igaühe õigus ning Eestis on olemas mehhanismid halva ajakirjanduse korrigeerimiseks (pressinõukogu, kohus). ERRil on lisaks veel eetikanõunik.

„Kui väited osutuvad tõenduspõhiseks, siis on pall ERRi käes, kes saab vajadusel korrigeerida oma poliitikakajastust. Seega kokkuvõtteks, poliitikutel on loomulikult õigus juhtida tähelepanu kallutatusele ja ebaprofessionaalsusele, kuid see peab olema tõendatav ning poliitiku poolt ei ole hea toon nõuda konkreetse ajakirjaniku eetrist kõrvaldamist. See saab olla autonoomse toimetuse otsus peale vastavat analüüsi,“ märkis Raudsaar.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee