Kriminaalpolitsei ülemkomissar Sari Sarani juurdlust juhtiv Sanna Springare Soome riiklikust juurdlusbüroost andmas pressikonverentsi Soome pedofiiliavõrgustiku kohta.Foto: Lehtikuva/AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 28. märts 2019 13:08
Soome riiklik juurdlusbüroo kahtlustab viit Soome kodanikku osalemises ulatuslikus laste seksuaalse väärkohtlemise võrgustikus. Politsei usub, et kahtlusalused valmistasid Soomes materjali, mis kujutas laste vägivaldset seksuaalset kuritarvitamist, ning mida levitati interneti otseülekannete kaudu ka võrgustiku liikmetele välismaal, teatab Yle.fi.

Juurdlust juhtiv Sanna Springare teatas, et selle juhtumi puhul on tegemist lastevastase vägivallaga ning sellest seksuaalse naudingu saamisega. Springare kirjeldas võrgustiku liidrit kui meest, kellel on ühiskonnas väljapaistev roll. Kõik viis kahtlusalust on mehed, kellest neli on olnud ka varem politsei poolt vahistatud.

Juurdlusbüroo usub, et juhtumiga on seotud kuus tollal 6–15aastast poissi. Usutakse, et kuritarvitamised pandi toime aastatel vahemikus 2004–2018. Ollakse ka seisukohal, et mõned ohvrid võisid üksteist tunda. 

Avastati erakordselt palju materjali

Juhtumi kohta on leitud erakordselt palju materjali. Politsei valduses on 138 elektroonikaseadet, ning ainuüksi võrgustiku juhi valdusest leiti rohkem kui 400 tundi illegaalset videomaterjali. Kokku on ametivõimud konfiskeerinud 96 terabaiti materjali. Uurijate hinnnagul võib sellise mahuga materjal sisaldada üle 30 miljoni foto. Siiski võtavad suure osa 96terabaidisest materjalist enda alla videod.

Uurijad väidavad, et mõnel juhul võisid lapsed olla uimastatud amfetamiiniga. Springare sõnul olid kahtlusalused äratanud usaldusväärsust: „Sel juhul julgesid vanemad jätta oma lapsi inimeste hoolde, keda nüüd kuritöödes kahtlustatakse.“ Riikliku juurdlusbüroo väitel toimusid mõned seksuaalse kuritarvitamise juhtumid väikeses omavalitsuses, mida ohvrite anonüümsuse tõttu ei avalikustata.

Otseülekanded üle Euroopa

Juurdluse käigus selgus, et Soomes valminud materjali jälgisid otseülekandes lapspornovõrgustikku kuulunud inimesed 17 riigist. Soome riikliku juurdlusbüroo teadaandel on tegu Euroopa ja lääneriikidega.

Springare sõnul on ka välismaalt Soome striimitud materjali puhul tegemist erakordselt vägivaldse sisuga. See sisaldas ohvrite tapmist, saatanlikke rituaale, natsismi ning palju teisi räigeid fetišeid.

Ükski ohvritest ei teatanud ametivõimudele enda kohutavast seksuaalsest ärakasutamisest. Soome politsei otsis ohvrid ja kahtlusalused üles tänu avastatud materjalile. Juurdlust alustati 2017. aastal, pärast välismaistelt ametivõimudelt saadud vihjet.