Eesti uudised

VIDEO | „Pealtnägija“: töötajate sõnul makstakse Oleg Grossi ettevõttes ümbrikupalka (108)

Televeeb, 27. märts 2019 21:44
Oleg GrossFoto: Aldo Luud
Tänases „Pealtnägijas” väitsid endised ja praegused OG Elektra töötajad, et presidendilt majanduse edendamise eest teenetemärgi saanud Oleg Grossi ettevõttes makstakse ümbrikupalka. Saates viidi selle tõestamiseks läbi ka ajakirjanduslik eksperiment, ent juriidiliselt ei saa tõestada, et töötasu makstakse mustalt. Väiteid eitab ka ettevõte.

Aasta alguses jõudis „Pealtnägija” toimetusse vihje, et 1800 töötajaga ettevõttes makstakse ümbrikupalka. Loo allikateks on Tarmo, Pille ja Raimo (nimed muudetud), kes on veel ettevõtte palgal või on sealt hiljuti lahkunud.

Tema sõnul on skeemiga seotud vähemalt OG Elektra keskastme juhid ning just ettevõtte soov oli panna töölepingusse punkt, mille järgi saaks ta osa tasust pangakontole, teise sularahas.

Töötajad käivad ümbrikupalgal järel väikses kabinetis. Selle tõestamiseks võttis mees kahel palgapäeval kaasa peidetud kaamera. Salvestusest on näha, kuidas tema ülemus võtab suurest kastist välja rahaga täidetud kilekoti, millele on kirjutatud mehe nimi. Sarnaseid kilekotte teiste töötajate nimedega leidus kastis teisigi.

Lisaks suhtleb „Pealtnägija” teiste ettevõtte töötajatega, kellest osad eitavad ümbrikupalga maksmist, teised ütlevad, et see on avaliku saladus. Ümbrikupalga tõestamise teeb keerulisemaks asjaolud, et väljamakseid põhjendatakse mõnikord preemiatena ning OG Elektri omaniku näol on tegu mõjuvõimsa isikuga suhteliselt väikeses piirkonnas. „Eestis mõistes on ta mõjukas tegelane, kuid Ida- ja Lääne-Virumaal on Oleg Gross pooljumala staatuses,” sõnas Tarmo.

Maksu- ja Tolliameti (MTA) maksuauditi osakonna juhataja asetäitja Eilike Pruul sõnas, et salakaameral nähtu on tavatu, kuid pole veel ebaseaduslik. Tema sõnul pole MTA-l ettevõttele etteheiteid.

"Pealtnägija" olevat terroriseerinud OG Elektra töötajaid

OG Elektra eitas maksupettust. „Te laimate ettevõtet, seda ei eksisteeri. Ma ei taha ebatsensuurset väljendust öelda, aga see on mõistusevastane, milleks meil ettevõte peaks sellise absurdsusega tegelema," rääkis ettevõtte jaekaubanduse juht Üllar Lehesoo „Pealtnägijale”, kui oli eksperimendist haisu ninna saanud. Lisaks väitis ettevõte, et saate tegijad on nende töötajaid terroriseerinud ning tunnistusi välja pressinud.

Küll aga sai saatega koostööd teinud Tarmo ettevõttelt karistada pärast Lehesoo vestlust "Pealtnägijaga”. Mehele määrati distsiplinaarkaristus hooletuse ja tööle hilinemise eest. Lisaks toimuvad muudatused tema maksudeklaratsioonides. Enne, kui saate tegijad kontakteerusid OG Elektra juhtivate töötajatega, oli ettevõte tasunud Tarmo eest sotsiaalmaksu 17 eurot, pärast aga 314 eurot. Iseenesest pole ka see rikkumine ega probleem. Igal ettevõttel on võimalik aruandeid muuta, maksimaalselt isegi 12 kuud hiljem.

Tasub siiski mainida, et aastal 2006 tegi samas ettevõttes ajakirjandusliku eksperimendi Äripäev ning juba toona leiti tõendeid, et seal makstakse palka mustalt. Ajakirjanik Ralf-Martin Soel on siiani alles detailsed märkmed ja isegi lindistused, aga õiguslikult ei saa ikkagi väita, et talle maksti ümbrikupalka, sest kohustuslikud maksud riigi ees tasuti hiljem.

Enda Facebooki lehel kirjutab "Pealtnägija", et algselt jäi nende katsejänese eest ettevõttel riiklikud tasud maksmata. "Kuid firmal õnnestus probleemid tagantjärele likvideerida ja sedagi igati seaduslikult. Nimelt saavad ettevõtted oma sotsiaalmaksu deklaratsioone aasta jooksul parandada ja täiendada nii palju kui vaja ja seetõttu ei saa me juriidilises mõttes väita, et tegemist oli ümbrikupalgaga.

Kas see on suurele ettevõttele osaks langenud ülekohus või kaval jokk-skeem, püüdsime mitme kuu vältel aru saada. Allpool avaldame kirjad, mida OG Elektra juhtkond ja firma palgatud vandeadvokaat meie küsimustele vastasid," seisab postituses. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee