Maailm

Theresa May lubab ametist lahkuda, kui parteikaaslased tema diili toetavad (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 27. märts 2019 19:49
Väsitav amet: Theresa May lubas tooridele, et kui nad tema diilil läbi minna aitavad, loobub ta peaministrikohastFoto: Zuma Press / Scanpix
Euroopa Liidult lisaaega saanud briti parlament arutab palavikuliselt, kuidas Brexitiga edasi minna. Väidetavalt on peaminister May juba nii meeleheitel, et lubas konservatiivide parteile, et kui nad üksmeelselt tema kokkulepet toetavad, on ta nõus ameti maha panema.

BBC ja Independent vahendavad, et May lubas ametist lahkumist tooride partei kinnisel kohtumisel. Järgnevaid läbirääkimisi Suurbritannia ja ELi vahel tema enam ei korraldaks, kui vaid saaks mässumeelsed toorid ja põhjaiirlased tema kokkulepet toetama.

Samal teemal

May ja euroliidu vahel kaks aastat väldanud läbirääkimiste tulemusena loodud kokkuleppe hääletas parlament juba kaks korda maha. Opositsioonipoliitikud osutavad sellele, et on äärmiselt tavatu, et kahel korral kolinal läbi kukkunud peaminister endiselt ametis püsib.

Parlamendispiiker John Bercow on rangel seisukohal, et Mayl pole mõtet kolmandat korda sama kokkuleppega parlamendi ette tullagi. Tema nõuab, et kui peaminister diiliga uuesti lagedale tuleb, peab see olema märkimisväärselt muudetud, et parlament ei raiskaks oma aega jälle sama asja läbi kukutamiseks.

Euroopa Liit lubab brittidele veidi lisaaega, ent tingimuseks on, et May kokkulepe peab parlamendis läbi minema. Euroopa Liidu liikmesriikidel pole erilist huvi muu kui pikaajalise läbirääkimise tulemusel koostatud leppe vastu.

Briti valitsusel on aega kuni 12. aprillini, et esitada ELile uus ettepanek edasiseks tegutsemiseks, kui praegune kokkulepe parlamendis läbi ei lähe.

Kolmapäeval (ehkki protsess võib venida ühest õhtust pikemaks) arutlevad ja hääletavad parlamendisaadikud kaheksa Brexitiga seotud ettepaneku üle:

  • kokkuleppeta Brexit 12. aprillil (ehkki parlament hääletas alles hiljuti leppeta Brexiti vastu, ei olnud see siiski juriidiliselt siduv hääletus)
  • Suurbritannia liitub Euroopa Majanduspiirkonnaga ja leiab ELiga läbi rääkides võimaluse ajutiseks tollileppeks, kuni segane olukord laheneb
  • Suurbritannia liitub EMPga, kuid mingit tolliliitu ei tule ning Põhja-Iirimaa piiriküsimus peab leidma alternatiivse lahenduse (kahe Iirimaa vaheline piir on üks peamisi May leppe tüliõunu, sest põhjaiirlasi ärritab mõte füüsilisest piirist nende ja Iiri vabariigi vahel, konservatiivid aga ei taha näha Põhja-Iirimaal mingit eristaatust või -suhet ELiga)
  • Brexiti järel luuakse ELi ja Ühendkuningriigi vahel püsiv tolliliit
  • tolliliit pluss „joondumine“ ELi ühisturuga
  • Brexiti ärajätmine kui tähtaja saabudes pole ühtki kokkulepet vastu võetud
  • rahva arvamust kinnitav hääletus
  • Suurbritannia teeb 2020. aasta lõpuni ELile vajalikke makseid ning riigis valmistatud toodetele garanteeritakse kaheks aastaks ligipääs ELi turule

Täiendatud 28.03. Ükski eelloetletud punktidest hääletusel läbi ei läinud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee