Maailm

PEATAGE LEETRID! USA maakond keelab vaktsineerimata lastel avalikes kohtades liikuda (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 28. märts 2019 17:10
Lapsevanemad, kes tahavad oma seni vaktsineerimata lapsega väljas käia, peavad nüüd laskma süsti ära teha. Illustreeriv foto.Foto: AFP/Scanpix
Leetrite levik ei tekita muret vaid Eestis ja Euroopas, vaid mujalgi. Üks maakond USAs New Yorgi osariigis võttis inimeste kaitsmiseks ette drastilise meetme: vaktsineerimata lastel on 30 päeva jooksul keelatud avalikesse kohtadesse ilmuda.

Rocklandi maakonnas diagnoosisid arstid leetrid hiljuti tervelt 153 inimesel, vahendab CBS News. Maakonnas elab umbes 326 780 inimest ja maakonnas on 99 257 majapidamist.

Samal teemal

Enamik haigestunutest on lapsed, neist enamik omakorda vaktsineerimata lapsed. Maakonnavanem Ed Day kommenteeris: „Me ei kavatse niisama passida, kui meie lapsed on ohus! See, mis toimub, on rahvatervise kriis ja on aeg asi suure kella külge panna.“

Ja seega ongi vaktsineerimata lastel alates laupäeva õhtust keelatud avalikes kohtades viibida. Keeld kehtib 30 ööpäeva ja alla 18aastastele vaktsineerimata isikutele. Et vaktsineerimata lapsed ei puutuks kogemata kokku haigetega, haigestuksid ise ja levitaksid leetreid siis teiste vaktsineerimata või vaktsiini suhtes allergiliste inimeste seas. Viimastel on lubatud avalikes kohtades käia, kuna nende puhul ei saa rääkida vabatahtlikust vaktsineerimata jätmisest.

Mida peetakse avalikeks kohtadeks? Nende seas on näiteks ostlemiskohad, ärid, restoranid, koolid ja kirikud. Kui lapsevanemad siiski tahavad oma (seni) vaktsineerimata võsukesega restorani või kirikusse minna, peavad nad lubama talle vastava süsti ikkagi ära teha.

Day kinnitab, et politsei ei hakka avalikes kohtades lapsevanemaid ahistama ja keegi ei hakka tänava peal nõudma vaktsineerimistõendeid. Küll aga ootab lapsevanemaid karistus, kui nende vaktsineerimata laps siiski ringi uitab ja on võimalik tõestada, et just nende lapsest sai alguse kellegi teise haigus.

Leetrid on äärmiselt kergesti leviv haigus, mis võib sageli lõppeda tüsistuste nagu kopsupõletiku või nägemiskaotusega, harvematel juhtudel isegi surmaga. Surm tabab enamasti väikelapsi. Arst-resident Kristel Liis Põdder meenutab, et enne vaktsineerimist suri maailmas igal aastal leetritesse umbes 2,6 miljonit inimest. 2017. aastal suri 110 000 inimest, enamik neist alla viieaastased lapsed.

Samal teemal

28.02.2019
USKUMATU! Enam kui veerand ebola levipiirkonna elanikest ei usu haiguse olemasolugi
26.02.2019
UURINGUTEGA TÕESTATUD: leetrivaktsiin kaitseb lapsi ka muudesse haigustesse suremise eest
18.02.2019
Kooliõde: laps tahtis lasta end vaktsineerida, aga vanem ei lubanud
14.02.2019
Eestis on tänavu leetritesse nakatunud kümme inimest