Juhtkiri

Juhtkiri | Suveaeg teeb Eesti õnnelikumaks riigiks (55)

Ohtuleht.ee, 27. märts 2019 18:07
Euroopa Parlamendi värske otsus lõpetada kellakeeramine rõõmustab kindlasti kõiki neid, kelle elurütmi lööb selle nädala lõpul toimuv järjekordne suveajal üleminek korralikult segamini. Samas võib rõõm olla ennatlik, sest eurobürokraatiat ei saa alahinnata – sest algselt oli plaanis kellakeeramisest loobuda juba sel aastal. Uueks sihiks on võetud 2021.aasta, kuid selleks ajaks peavad liikmesriigid lahendama põhimõttelise küsimuse, mis tingis ka edasilükkamise – kas jääda edaspidi elama suve- või talveaja järgi. 

Nõu võib küsida rahvalt, kuid elanike arvamus pole valitsustele enamasti siduv. Nii leiamegi end olevat olukorras, kus Eesti eelistab suveaega nagu ka Läti, kuid Soome talveaega, et olla Rootsiga samas ajavööndis. Seega seisame kitsena kahe heinakuhja vahel. Balti riigid on küll leppinud kokku, et eelistame üheskoos suveaega, kuid ka Soome on meile väga oluline naaber. Poleks ju mõistlik, et Tallinna–Helsingi tunneli valmimise järel hakkaks Talsinki kaksiklinna eri osades kehtima erinev vööndiaeg.  

Kui inimeste uneharjumusi vaadelnud statistikaameti uurimistöögi ütleb, et talveaja puhul magaksid inimesed 564 tundi valgel ajal, kuid suveajaga poole vähem, 352 tundi, siis ei tohiks otsuse langetamine olla raske. Eriti arvesse võttes, kui oluline on  siinse talvepimeduse puhul iga valge lisatund meie inimeste tervisele ja enesetundele. Liiati oleme oma luterliku töömoraaliga pigem pragmaatikud ega ütle ära tasuta sülle langevast valgest ajast ära. Samuti oleks meeldiv ühendatud kasulikuga, sest nii poliitikuile kui ka majandusinimestele meeldib, kui puhanum ja rõõmsam rahvas jaksab rohkem tööd teha ja majandus kasvaks mühinal. 

Bürokraatiat arvestades pole muidugi välistatud, et selgi korral nihkub kellakeeramisest loobumise tähtaeg edasi, kui riigid ei suuda omavahel vööndiajas kokku leppida ning erineva kellaajaga naaberriikidest kujuneks Euroopa Liidus lapitekk. Läbi rääkida pole kindlasti kerge ning mõne riigi sundvaliku ette panek Brüsseli poolt tekitaks asjatuid pingeid, kuid kolme Balti riigi ühisrinne peaks meile olema hea argument suveajale ülemineku tagamiseks.