Yale'i ülikooli tudengid puhkehetkel. Mainekasse õppeasutusse on ka väga andekatel ülikeeruline sisse saada... kuid nagu selgus, mitte rikastelFoto: Vida Press
Maailm
27. märts 2019, 17:13

Mainekas ülikool viskas pettusega õppima pääsenud rikkuri võsukese välja (5)

Yale'i ülikool viskas välja tudengi, kelle vanemad maksid üle miljoni dollari, et laps mainekasse kõrgkooli õppima pääseks, kirjutab BBC.

Juhtum on osa suuremast skandaalist, kus mitukümmend jõukat lapsevanemat maksis laste prestiižsetesse ülikoolidesse sokutamiseks miljoneid dollareid altkäemaksu. Süüdistuse kohaselt kasutasid ärikad ja prominendid lisaks rahale ka pettust, et oma ülikooli kandideerivatele lastele teiste tudengiks pürgijatega võrreldes eelisolukord luua. Teiste seas said altkäemaksu ja pettuse eest süüdistuse ka Hollywoodi näitlejad Lori Loughlin ja Felicity Huffman. (Lähemalt loe SIIT.)

Kõnealuse tudengi eest võttis 1,2 miljonit vastu nõustamisfirma Key Worldwide Foundation juht William Singer, kes seejärel osa summast Yale'i edasi toimetas. Singer on ka kogu kuritegeliku operatsiooni juht, kelle kätest käis läbi umbes 25 miljonit dollarit (pisut üle 22 miljoni euro) altkäemakse.

Yale'i ülikool ei avalda õppuri nime, küll aga seda, et pettuses osales nende jalgpallinaiskonna treener Rudy Meredith. Möödunud aasta novembris loobus Meredith treeneri töökohast, kuid uurimise käigus selgus, et enne seda jõudis ta eelmainitud tudengi eest sisse kasseerida 400 000 dollarit altkäemaksu.

Vastutasuks kenakese summa eest märkis Meredith tulevase tudengi enda tiimi liikmeks, vaatamata sellele, et tütarlaps polnud elus jalgpalli mänginud.

2018. aastal võetigi neiu kooli vastu, osaliselt just seetõttu, et väidetavalt oli tegemist andeka jalgpalluriga, keda kooli tiimile väga vaja. Treener Meredith üritas ka ühe teise tudengilootuse eest raha saada, ent sattus enne tehingu teostumist juba FBI vaatevälja.