Jeremy Richman (keskel) abikaasa Jenniferiga, kes hoiab käes fotot nende hukkunud tütrest. Pärast lapse surma pühendas Jeremy oma elu vägivallatsejate uurimiseleFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 27. märts 2019 18:58
Üheksa päeva jooksul võtsid endalt elu kolm inimest, keda kõiki ühendas üks traagiline üleelamine: koolitulistamine. Trauma ja valu ei vaiki siis, kui vaikivad relvad...

17. märtsil võttis vanematekodus endalt elu 19aastane Sydney Aiello. Neiu lõpetas 2018. aastal Marjory Stoneman Douglase-nimelise keskkooli Floridas. Möödunud aasta 14. veebruaril korraldas kooli endine õpilane Nikolas Cruz seal tulistamise, milles mõrvas 17 süütut inimest.

Sydney ema rääkis CBS Newsile, et tema tütart vaevas tohutult vaimne sündroom, mida nimetatakse ellujääja süütundeks. Sydney parim sõbranna Meadow hukkus Cruzi käe läbi. Sellist inimest, keda kimbutab ellujääja süü, vaevavad mõtted nagu „Miks hukkus tema ja mitte mina?“ või „Mind ei tohi armastada, sest selle inimese lähedased ei saa talle enam armastust avaldada“. Meadow' perekond on tütre sõbranna surmast samuti šokeeritud ja palvetavad edaspidi mõlema tüdruku eest.

Vaid päevad hiljem, 23. märtsil võttis endalt elu 16aastane Calvin Desir, samuti Stoneman Douglase õpilane. „Tragöödia, mis leidis aset Marjory Stoneman Douglase Keskkoolis on miski, millega meie kogukond peab veel aastaid võitlema,“ seisab kohaliku politseijaoskonna pöördumises.

Isa, kes üritas maailma parandada

49aastane Jeremy Richman ei olnud 2012. aasta 14. detsembril ise koolimajas, kui toimus Sandy Hooki tulistamine. Algkooli esimeses klassis õppinud 6aastane Avielle, Jeremy tütar, oli üks 26st sel päeval koolimajas hukkunust.

Neurofarmakoloogist Jeremy ei jäänud pärast pisitütre surma tegevuseta istuma. Oma erialast haridust ära kasutades algatas ta mittetulundusühingu, mille eesmärgiks oli uurida vägivaldsete mõtete tekkepõhjuseid. Mees lootis, et oma tööga suudab ta ehk ära hoida mõne järgmise tragöödia.

„Jeremy pühendas oma elu sellele, et inimesed mõistaksid ohumärke, mis eelnevad sellistele tegudele,“ meenutab meest tema sõber. „Ja eks see näitab, kui keeruline on inimmõistus, et Jeremy ise ei suutnud leida teed abini, mida ta ise väga vajas.“

Mure- ja suitsiidimõtete puhul saab abi peaasi.ee lehelt ning järgnevatelt telefoninumbritelt:

Eluliin: 6558 088 (eesti keel), 655 5688 (vene keel) (igapäevaselt kl 19-07)
Psühholoogilise kriisiabi telefon: 6314300 (tööpäeviti kl 9-20)
Usaldustelefon: 126 (eesti keel), 127 (vene keel) (igapäevaselt kl 19-23)
Lasteabi: 116111 (24h)
Lapsemure: 646 0770 (tööpäeviti kl 10-18)