Maailm

Täiendatud kell 9.30

KRIIS SÜVENEB: Venemaa rajab Venezuelasse sõjaväebaasi? (47)

Greete Kõrvits, Aadu Hiietamm, 28. märts 2019, 09:30
VENE LENNUK: Venemaalt saabunud Il-62 Caracase lennuväljal. Foto: Reuters/Scanpix
Kaks Venemaa lennukit tõid nädalavahetusel Venezuela pealinna Caracasesse sadakond sõdurit ja 35 tonni varustust.  Vene sõdurite viibimine Venezuelas on vastuolus riigi põhiseadusega, ütles parlamendispiikrist opositsioonijuht ja enda presidendi kohusetäitjaks kuulutanud Juan Guaidó. USA president Donald Trump nõudis kolmapäeval, et Venemaa viiks Venezuelast välja sinna äsja viidud väeüksuse.

Vene sõjaväelaste tuleku tunnistajaks olnud Venezuela ajakirjaniku Javier Mayorca sõnul juhib üksust kindral Vassili Tonkoškurov, vahendab BBC. Teel Venemaalt Caracasesse tegid lennukid Il-62 ja An-124 vahemaandumise Süüria pealinnas Damaskuses ja Senegali pealinnas Dakaris.

PRESIDENT: Venezuela president Nicolás Maduro püsib võimul suuresti tänu Venemaa toetusele.Foto: AP/Scanpix

Samal teemal

Venemaa on majandus- ja poliitilises kriisis vaevleva Venezuela vana liitlane, kel riigi naftaäri ja sõjaväe, samuti vastuolulise riigipea Nicolás Maduro toetamise taga omad huvid. Venemaa väljendas häälekat rahulolematust Maduro vastu kehtestatud rahvusvaheliste sanktsioonidega. Kolm kuud tagasi korraldasid Venemaa ja Venezuela ühised sõjaväeõppused.

Viimastel kuudel on näljahäda ja majanduskriis Venezuelas muutunud nii tõsiseks, et opositsioonipoliitik Juan Guaidó kuulutas end 23. jaanuaril ajutiseks riigipeaks. Teda on Venezuela ajutise presidendina tunnistanud USA ja veel umbes 50 riiki.

Kreml aga süüdistab Guaidód ebaseaduslikus tegevuses ning vandus toetust Madurole. Viimast toetavad ka Hiina, Iraan, Kuuba, Boliivia, Nicaragua, Türgi, Süüria, Salvador ja Valgevene.

Juan Guaidód toetav USA president Donald Trump ei ole välistanud relvastatud sekkumist Venezuelas.  Ta on korduvalt toonitanud, et laual on kõik võimalused, sealhulgas sõjaline sekkumine.

USA hoiatas Venemaad

USA välisminister Mike Pompeo süüdistas Venemaad pärast sõdurite maandumist pingete suurendamises Venezuelas ja hoiatas, et Washington ei jää seda käed rüpes pealt vaatama.  Pompeo ütles seda telefonivestluses Venemaa välisministrile Sergei Lavrovile.

Venemaa välisministeerium vastas süüdistusele, et Moskva arendab koostööd Venezuelaga ranges vastavuses selle riigi põhiseadusega. Välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova väitis, et Vene spetsialistide kohalolekut Venezuela reguleerib 2001. aastal allkirjastatud sõjalise ja tehnilise koostöö leping.Guaidó sõnul on Vene sõdurite kohalolek vastuolus riigi põhiseadusega.

OPOSITSIOONIJUHT: Venezuela opositsioonijuhi Juan Guaidó arvates on Vene sõdurite viibimine riigis vastuolus põhiseadusega. Foto: AFP/Scanpix

„Tundub, et Maduro valitsus ei usalda omaenda sõdureid, sest impordib põhiseadust rikkudes teisi,“ rõhutas ta teisipäeval parlamendis esinedes. Guaidó esindaja Humberto Calderón Berti ütles hiljem, et Venemaa surub Venezuelale juba mitu aastat peale oma sõjaväebaase ning äsjane sõdurite tulek on esimene samm nende baaside loomisel.

Berti lisas, et Venemaa huvid erinevad Hiina omadest. „Hiina on huvitatud kaubandussuhete säilitamisest ja Venezuela naftatarnetest. Venemaa huvid lähtuvad geopoliitikast,“ rõhutas Juan Guaidó esindaja. 

Venezuela lihtrahval on praegu tõsine puudus nii toiduainetest kui ka ravimitest. Viimastel nädalatel on riigis olnud ka suured elektrikatkestused, milles Nicolás Maduro süüdistab terroriste. Olukorra tõsidust näitab Venezuelast lahkujate suur arv. Paari aastaga on 32 miljoni elanikuga riigist põgenenud üle kahe miljoni inimese. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee