KUUL: Viimati käisid Kuul 1972. aasta detsembris USA astronaudid Eugene Cernan (pildil) ja Harrison Schmitt. Foto: AP/Scanpix
Allan Espenberg, Aadu Hiietamm 27. märts 2019 14:00
USA saadab lähema viie aasta jooksul astronaudid taas Kuule ja seekord maandub seal ka naine, teatas asepresident Mike Pence teisipäeval Alabama osariigis Huntsville'is peetud kõnes. 

Aastatel 1969–1972 maandusid USA kosmoselaevad kuuel korral Kuul ja viisid sinna 12 astronauti. Varasema plaani järgi pidi USA kosmoseagentuur NASA toimetama inimese taas Kuule 2028. aastal. Asepresident Pence´i seisukohavõtt kinnitab, et USA soovib igal juhul saata inimesed uuesti Kuule enne Hiinat ja Venemaad. 

 Nebraska-Lincolni ülikooli õigusteaduse professor Frans von der Dunk ei välista, et seoses Kuu hõlvamisega võivad tekkida rahvusvahelised vaidlused ja konfliktid eeskätt USA, Venemaa ja Hiina vahel, kuna riigid ei suuda omavahel ära jagada nii Kuud ennast kui ka selle ressursse.

Tema sõnutsi võivad vastuolud kergesti tekkida esmajoones siis, kui eri riigid on huvitatud samadest piirkondadest Kuul. Professori arvates on maailm kaitstud Kuu ümber puhkevatest võimalikest territoriaaltülidest vaid teoreetiliselt. 1967. aastal sõlmitud kosmoseleping keelab riikidel küll pidada Kuud oma eksklusiivseks territooriumiks, kuid dokumendi kohaselt on riikidel ka teatud õigused. See tähendab põhimõtteliselt seda, et kes esimesena paneb jala maha mõnes Kuu piirkonnas, siis on tal kõik õigused pidada seda ala endale kuuluvaks ja ta võib seal teha seda, mis pähe tuleb – kuid siiski kooskõlas rahvusvahelise õiguse reeglite ja normidega.

Kuu-vaidluste lahendamise diplomaatiliseks väljundiks on ÜRO avakosmose rahumeelse kasutamise komitee (COPUOS), kuid ÜRO nõrkust ja saamatust teades võib selle variandi juba varakult maha kanda. Seetõttu jääb tõsiste konfliktide vältimise ainsaks võimaluseks riikide omavahelised kahepoolsed kokkulepped, kuid neid pole arvatavasti kuigi lihtne sõlmida, sest miks peaks üks riik loovutama teisele midagi sellist, mis kuluks talle endalegi ära.