Maailm

Euroopa Parlament kiitis heaks vastuolulise autoriõiguste direktiivi (44)

Toimetas Aare Kartau, 26. märts 2019, 15:48
Autoriõiguste direktiivi põhitoetajad Axel Voss ja Andrus Ansip täna Strasbourgis.Foto: EPA/Scanpix
Vastuolulised n-ö „üleslaadimisfilter“ ehk artikkel 13 ja „lingitasu“ ehk artikkel 11 saavad reaalsuseks. Europarlament andis täna lõpliku heakskiidu paljukirutud autoriõiguste reformile, millega on poliitikud jagelenud juba üle kahe aasta.

348 parlamendiliiget hääletas direktiivi poolt, ning 274 selle vastu. Viimase-minuti ettepanek eemaldada kõige enam poleemikat tekitanud artikkel 13 ehk „üleslaadimise filter“ ei läinud läbi, ning hääletati maha vaid viie enamhäälega. Nüüd edastatakse direktiiv Euroopa Liidu liikmesriikidele, kes peavad selle oma seadustesse kirjutama. Kuigi seaduse detailide üle saavad liikmesriigid ise otsustada, ei saa selle direktiivi mõju internetile kuidagi alahinnata.

Samal teemal

Seaduse pooldajad väidavad, et see tasakaalustab mänguvälja USA tehnikahiidude ja Euroopa sisuloojate vahel. Kriitikud ütlevad, et seadus pole läbimõeldud ning piirab seda, kuidas sisu on internetis jagatud, pärssides seega innovatsiooni ja sõnavabadust.

Euroopa komisjoni asepresident Andrus Ansip – direktiivi üks peatoetaja –ütles portaali The Verge väitel, et hääletustulemus oli „suur samm edasi“, ja et see ühendab Euroopa digitaalturgu, kaitstes samal ajal loomingut internetis. Üks määruse peamisi vastuseisjaid – Julia Reda, väitis, et täna on „internetivabaduste jaoks must päev.“

Eesti europarlamendi saadikutest hääletas direktiivi vastuvõtmise poolt Tunne Kelam. Vastu olid Yana Toom, Igor Gräzin, Ivari Padar ja Indrek Tarand. Erapooletuks jäi Urmas Paet.

44 KOMMENTAARI

l
Loviisa 28. märts 2019, 13:08
No Ansip tahab oma reffide valitsuse Eestis interneti teel põlistada. kes vastu hakkab...pokri!
t
Toomas Greenfeldt 27. märts 2019, 22:56
Austria liidukantsler, Saksamaa liidukantsler, Donald Trump ja Andrus Ansip üritavad kogu Euroopa liidu maades elu ära rikkuda küll ei võeta Türgit Euroopa liitu, kellakeeramise ära lõpetamine lükati edasi, mõned ettevõtted on ära maksustatud näiteks gmail ja facebook.
Loe kõiki (44)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee