Siseministrid (üleval vasakult) Katri Raik, Hanno Pevkur, Edgar Savisaar, Lagle Parek. (All vasakult) Martin Helme, Mart Helme.Foto: Erlend Štaub, Robin Roots, Stanislav Moškov, Erlend Štaub,Teet Malsroos
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 26. märts 2019 13:42
Eesti siseministrid tegid Mart ja Martin Helme poole pöördumise, seoses nende väljaütlemistega pühapäeval avaldatud raadiosaates „Räägime asjast“. Lisaks pöördutakse avalikus kirjas kõikide Eesti inimeste poole.

Avaldame pöördumise täismahus.

Head Mart ja Martin Helme, head Eesti inimesed

Hoolimata erinevatest maailmavaadetest ja poliitilistest valikutest ei saa me siseministritena heaks kiita ühtegi üleskutset, mis on mõistetav massirahutuste õhutamise või õigustamisena. Sõnal on poliitikas tugev jõud. Iga sõna peab tõsiselt kaaluma ja mõistma oma vastutuse suurust. On raske uskuda, et teie valijad andsid teile mandaadi õhutamaks inimesi korrarikkumistele. Iga poliitik peab teadma, et tema positsioon eeldab küpsust tegudes ja sõnades, mitte hirmutamist ja vägivalla õhutamist, seda kasvõi kaudselt.

Ähvardused tiku viskamisest püssirohutünni ja ühiskondliku plahvatuse tekitamisest, kui praegused konsultatsioonid peaksid nurjuma, ei kuulu Eesti väärtusruumi. Üksteise vastu üles kutsumine on Eesti riiklike ja rahvuslike huvide vastane. See lõhestab, mitte ei liida ühiskonda. Lähiminevikust mäletame veel liiga selgelt, milleni see võib viia, nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Eesti on meile kõigile armas ja kellelgi pole õigust ei sõnas, kirjas ega teos õõnestada rahvuslikku suveräänsust, stabiilsust ja korda, mille oleme ühiselt viimase 30 aasta jooksul ehitanud. Läheme siit kõik koos edasi põhjamaa rahvale omases rahulikus õhkkonnas.

Kalle Laanet, Margus Leivo, Tarmo Loodus, Lagle Parek, Hanno Pevkur, Katri Raik, Märt Rask, Edgar Savisaar, Ain Seppik, Riivo Sinijärv, Olari Taal, Toomas Varek