Kommentaar

Kajar Kase | Kuidas EKRE Trumpi teeb (25)

Kajar Kase, Reformierakonna pressiesindaja, 25. märts 2019 18:29
Foto: Teet Malsroos
„Me teeme Trumpi, te veel nutate,“ hüüdis Mart Helme EKRE valimispeol ja vehkis sõjakalt talle äsja kingitud Donald Trumpi traksidega.

Kuna ma olen USA 45. presidendi tegemisi ebaterve huviga jälginud tema valimiskampaania algusest 2015. aasta juulis, siis prognoosin nüüd, mida Trumpi tegemine valitsuses tähendama hakkab.

Vabanduse palumise asemel ründa

Esiteks, mingit retoorika pehmenemist, mida koalitsioonipartnerid praegu lubavad ja EKRE mehed ka ise võimalikuks peavad, ei tule. Täpselt sama lootus oli ka Trumpi puhul – et amet ise teeb käremeelse ärimehe presidendilikumaks ja enam kui 300 miljoni kodaniku valvas pilk sunnib teda viisakamaks.

Tegelikult aga on Trump alati lähtunud oma mentori, kuulsa poliitilise käteväänaja Roy Cohni põhimõtetest: ära tunnista midagi, ära palu vabandust, ründa alati vastu.

Presidendivande andmine ei muutnud selles midagi. Kogu selle aja jooksul tuleb mul ette täpselt üks kord, kui Trump on vabandust palunud – see oli vahetult enne valimisi, kui ilmus välja salvestus telesaate „Access Hollywood“ kaadri tagant, kus tulevane president kiitles, et kui sa oled piisavalt suur staar, võid naisi ükskõik kust krabada, nad lasevad seda teha.

Täpselt sama näeme nüüd ka EKRE puhul. Kuigi sõnades on mõlemad Helmed lubanud valitsuserakonnana retoorikat pehmendada, lõppeb iga nende intervjuu mõne uue ühiskonnagrupi vaeseomaks solvamisega.

Mulle meeldis eriti moment viimaselt koalitsioonikõneluste pressibriifingult, kus kolleeg Andre Hanimägi oli juba suutnud Jüri Ratase ja Helir-Valdor Seederi Stenbocki maja kaitsva ukse taha transportida, kui Mart Helme veel ukse vahelt ajakirjandusele teatas, et arstid, kes otsitud põhjustega tema poega süüdistavad, pole asjast aru saanud ja mingit vabandust nende poolt tulemas ei ole.

On ka teine põhjus, miks ma EKRE retoorika taltumist eriti tõenäoliseks ei pea – see on ainus konkreetne asi, millega nad oma valitsuses olemist põhjendada saavad. Jällegi on siin paralleel Trumpiga. Ka Trump lubas võimule saades teha kõiksugu asju, aga päriselt Valgesse Majja sattudes selgus, et paljud lubadused pole lihtsalt võimalikud või tal puudub poliitiline oskus neid läbi suruda.

Täpselt sama on EKRE puhul – Rail Balticu peatamine ilma, et sellele eraldatud raha kaotsi läheks, kohtusüsteemi poliitilisele kontrollile allutamine või käibemaksu viie protsendi võrra alandamine on asjad, mis on praeguses poliitilises loogikas lihtsalt võimatud. Peale selle oleksid nad Eestile ka väga kahjulikud, aga niisuguste argumentidega praegused valitsuse koostajad muidugi ei tegele.

Muide, ma arvan, et EKRE valijal pole sellest sooja ega külma, sõjakas retoorika ja liberaalide ning lumehelbekeste trollimine on niikuinii asi, mida nad oma valitud erakonnalt kõige rohkem ootavad. Seega on ülimalt vähetõenäoline, et EKRE oma programmist mõne üksiku punkti poolenisti täidetuks kuulutamise nimel vaiksemaks võtab.

Nakatatud Isamaa ekrestub

Kolmas asi, mis Trumpi tehes juhtub, on selle stiili nakkamine. Selleks, et pildil püsida ja Trumpi valijatele meeldida, on USAs Trumpi parteikaaslased, nagu näiteks kunagi moderaadiks peetud senaator Lindsey Graham, tundmatuseni muutunud ja kannavad erakordse innuga Trumpi seisukohti ette.

Ja kuigi alates Iraagi sõjast on USAs igal aastal öeldud, et lõhestumine ühiskonnas ja parteidevaheline antipaatia pole kunagi nii suur olnud, on see nüüdseks jõudnud taas uuele tasemele.

Vastukaaluks Trumpile kerkivad ka demokraatide seas moderaadist Hillary Clintoni asemel esile radikaalsemate vaadetega liidrid, nagu senaator Bernie Sanders või vastvalitud esindajatekoja liige Alexandria Ocasio-Cortez.

Kas see ka Eestis juhtub, saame näha. Jaanus Karilaid ja Priit Sibul tegutsevad juba mõnda aega EKRE-light-režiimil. Aga ma kujutan ette, et pärast kaht aastat EKRE-IKE valitsust kerkib riigikogu kõnepulti sealtki keegi, kes isamaaliselt teatab, et meil Eestis tapetakse igal aastal umbes 4500 last enne, kui nad sünnivad ning ma pole nõus, et naistearstid, kes on osalenud süstemaatiliselt nende abortide sooritamisel ja rikkunud Hippokratese vannet, tulevad meile rääkima midagi inimõigustest.

Moraalse universumi kaar on pikk, aga see paindub õigluse poole, on öelnud Martin Luther King. Praegu on Donald Trumpil tõenäosus saada üheks vähestest USA presidentidest, keda ei valita tagasi. Te kindlasti vaidlete sellele vastu, aga ma lähtun oma ennustuses 2018. aasta kongressi valimistest, kus vabariiklased said korraliku kitli. Usun, et pikas plaanis ei õnnestu populistlikul erakonnal ka Eestit lõplikult tuksi keerata. Aga selle hind on paraku käremeelse plärtsumise oluline võimendumine.