Rõõmsameelne Trump viskab esmaspäevasel kohtumisel Iisraeli peaministriga (paremal) nalja. Süüdistustest on president enda silmis puhas kui prillikivi.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 25. märts 2019 20:04
Olenevalt sellest, mis on ühe tavalise ameeriklase arvamus president Donald Trumpist – ja ükskõikseks ei jäta riigipea sealmail kedagi – oli eriprokurör Robert Muelleri raporti sõnum, et Trump pole venelastega koostööd teinud, kas pettumus, lootus edasiseks uurimiseks, kergendus või hoopis kinnitus sellest, mis niigi teada. Tegelikkus pole muidugi kunagi niisama lihtne kui ühene vastus.

Muelleri raporti täisversiooni pole avalikkus siiski näinud, demokraadid kongressis üritavad praegu elu eest saada õigust näha raportit täispikkuses. President ise tunneb end võib-olla juba suhteliselt kindlalt, kuna andis mõista, et tema poolest võib raporti avalikustamise asjus otsuse teha justiitsminister.

Mueller võis küll jõuda järelduseni, et Trump ei teinud venelastega koostööd, ent Kremli sekkumine USA 2016. aasta presidendivalimistesse leidis kinnitust küll. Suuremõõdulise operatsiooni korraldasid venelased kahel korral. Raporti lühikokkuvõttes seisab, et üks Venemaa organisatsioon üritas levitada väärinfot ning korraldas Ühendriikide elanike sotsiaalvõrgustikes propagandakampaaniaid. Teiseks üritas Vene valitsus häkkida arvutitesse, nende märkimisväärsemad sihtmärgid olid demokraatide partei liikmed ja Trumpi rivaali Hillary Clintoni presidendikampaania.

Eriprokuröri uurimise tulemusena võib aga järeldada, et tulevane president Trump ise venelastega kahe eelmainitud küberrünnaku osas mingit koostööd ei teinud.

ABC News vahendab, et Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov jäi oma kommentaaris napisõnaliseks, viidates samuti sellele, et nemadki pole täispikkuses raportit näinud. Vene valitsuse sekkumist USA presidendivalimistesse ta eitab.

Kuid see polnud raporti ainus huvipunkt. Kas Donald Trump takistas tahtlikult uurimist ja õigusemõistmist? Selles küsimuses jääb Muelleri raportis kindel sõna ütlemata.

Eriprokuröri raportis on kirjas mitmed, nagu justiitsminister William Barr esile toob, „keerulised probleemid seaduste ja faktidega selles osas, kas presidendi tegusid ja kavatsusi saab vaadelda kui õigusemõistmise takistamist“.

Lihtsalt öeldes: raport ei leia ei seda, et president kuriteo toime pani ja uurijate tööd takistas ega leia ka seda, et ta selles süütu oleks.

Samal teemal

Kommentaarid  (3)

26. märts 2019 07:17
Paistab, et tasakaalukas ja suhteliselt erapooletu aruanne kõrge intellektiga mehelt, kes on Trumpi täielik vastand: ei võtnud uurimise ajal kunagi avalikult sõna, kui teda "twitteritormidega" rünnati, vaid tegi rahulikult oma tööd. Tegelikult lubas ta tunnistajatel ja kohtualustel anda edasi päris hea pildi toimunust, samuti andsid Trumpi avalikud rünnakud tema vastu niikuinii piisavalt materjali kohtupidamisse sekkumise kohta.
Offendi 25. märts 2019 21:47
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS