Poliitika

Jaanus Karilaid EKRE rahvarahutuste jutust: nad vist ei soovigi võimuvastutust kanda (49)

Kristjan Väli, 25. märts 2019 16:47
Jaanus Karialid.Foto: Teet Malsroos
Keskerakonna juhatuse liige, riigikogu õiguskomisjoni esimees ja KEI koalitsioonikõnelustel osalev Jaanus Karilaid leiab, et EKRE jutt võimalikest rahvarahutustest on ebasobiv. Reformierakonna juhatuse liige Jürgen Ligi leiab, et asjasse peaks sekkuma Jüri Ratas.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhid Mart ja Martin Helme arutasid oma raadiosaates „Räägime asjast“ praeguseid Keskerakond-EKRE-Isamaa (KEI) koalitsioonikõnelusi ja seda, mis juhtub siis, kui kõnelused läbi kukuvad.

"Tundub, et EKRE juhtkond on veel oma nelja-aastases sügavas opositsioonitsüklis, kus sai tuld ja tõrva loobitud kõikides suundades. Sealt välja tulek on vaevaline, sest koalitsioon tähendab partnerlust koos heade tavadega. Hetkel tundub, et nad vist ei soovigi võimuvastutust kanda, sest läbirääkimiste kontekstis ähvardustega ei esineta. Mis on sellise ähvarduse tegelik motiiv, tuleb küsida otse Martini enda käest," kommenteerib Keskerakonna juhatuse liige ja  riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karialid.

Ligi: Helmed kutsuvad üles vägivallale 

Reformierakonna juhatuse liige Jürgen Ligi leiab, et EKRE juhtivpoliitikute sõnavõtt raadiosaates „Räägime asjast" on ebasobiv. Ligi sõnul on Martin ja Mart Helme jutt raadiosaates hea mõõdupuu, milliseid väärtusi EKRE kannab ja millega tuleks arvestada, kui nad valitusse pääseks.

"Helmed kutsusid saates enda toetajaid avameelselt vägivallale poliitiliste vastaste vastu, mis nõuab nüüd Jüri Ratase reaktsiooni. EKRE retoorika on küll muutunud, aga seisukohad on endised, mida ka lubati. Aga retoorika on muutunud ainult sirgjoonelisema vihkamise suunas, vihjatakse ka juba vastaste tapmisele, üldise kaose tekitamisele  ja rünnatakse vaba ajakirjandust," ütleb Ligi.

Ligi sõnul jäi talle eriliselt teravalt kõva üks kindel koht: "Ma kuulasin saate üle, kogu selle vihkamise uskumatu kontsentraadi sees on jäänud üles leidmata kõige vängem: kirjeldanud vastaste tapmisi Hiina hungveipingide poolt lubas Martin Helme, et nood väljaastumised jäävad morsipeoks selle kõrval, mida teevad EKRE toetajad, kui nende lemmikut valitsusse ei võeta. "Kui vaid EKRE tikku tõmbab, lisas Mart, aga Martin parandas, et seda pole vajagi, nad taipavad ise." 

"Nende avaldustega on EKRE juhid öelnud, et valimistel kolmandaks jäänud erakond on õigustatud kasutama vägivalda ülejäänud eestlaste vastu, keda nad viimasel ajal ongi reeturiteks nimetanud," ütleb Ligi lõpetuseks.

PPA peadirektori asetäitja Priit Pärkna ütles, et Mart ja Martin Helme raadiosaates väljendatud seisukohti ei saa praegu hinnata üleskutsena. Politsei reageerib ühetaoliselt ja resoluutselt, kui ohus on avalik kord, sõltumata sellest, mis või kes avalikku korda ohustab. Politsei ei näe selles raadiosaates avaldatu pinnalt ohtu avalikule korrale.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee