Maailm

FOTOD | Merehädas Norra kruiisilaevalt päästetu: „See oli mu elu kõige jubedam öö!“ (19)

Tõnis Erilaid, 24. märts 2019 17:39
LÕPUKS KUIVAL MAAL: Marutuul ei lasknud kopteril laevale maanduda. Inimesed tuli ühekaupa üles vintsida ja siis maale tuua.Foto: AFP/Scanpix
Laupäeva pärastlõunal ütlesid Norra läänerannikul Tromsöst teel Stavangeri olnud kruiisilaeva Viking Sky mootorid üles. Hätta jäid 1373 reisijat ja meeskonnaliiget. Kella 14 ajal SOS-teate saanud ja appi tõtanud kaubalaeva surusid aga kaheksameetrised lained peaaegu külili ja selle meeskond pidi päästekopterite tulekut oodates evakueeruma merre.

„Laeval oli kaos,“ ütles ameeriklane John Curry Norra telekanalile NRK. „Akendelt lendasid klaasid eest ja lained peksid vett sisse. Selle, kuidas mind kopterile vintsiti ja maale toodi, tahaksin unustada.“ Janet Jacob võrdles kopterile tõstmise ajal puhunud tuult tornaadoga ja rääkis, kuidas ta pärast pääsemist palvetas laevale jäänute turvalisuse eest.

Lähim laev reageeris Viking Sky SOS-kutsele ning püüdis appi sõita, kuid vajas kaheksameetriste lainete tõttu lõpuks ise päästmist.

PÄÄSTJA ISE HÄDAS: SOS-kutsele reageerinud kaubalaev Captain Hagland jäi lainete ohvriks, kui meeskond ohtu sattunud aluselt põgenesFoto: AFP/Scanpix

Vaid kilomeetri kaugusel rannikust ja 100 meetrit karidest ankrud heitnud Viking Sky pardalt viisid kopterid öö läbi reisijaid Hustadsvika evakueerimiskeskusesse, kus arstid andsid vigastatuile abi ja Punane Rist jagas tekke ning kuivi rõivaid.

„Paarikümnel inimesel on luumurde või haavu,“ teatas Punane Rist. Raskemini on vigastatud vanemad inimesed. Kõige tõsisemad haavad on 80aastasel naisel. „Pardalt oli selgelt näha, et lähemad karid on käeulatuses ja lained näisid meid nende poole kandvat. Aga õnneks ei olnud nendel hukkumine meie saatus,“ ütles reisija Jan Trebrueggen.

Hommikuks oli evakueeritud 479 laevareisijat. Neile korraldatakse lennureis kodumaale. 458-liikmeline meeskond ja 436 reisijat jäi veel pardale.

Laev kõikus tuules tugevasti. Reisijate tehtud videodelt on näha, kuidas tugitoolid ja lillepotid piki tekki tiirutavad ning vähemalt ühes kohas varises vahelagi allistujatele pähe. Suur osa reisijaist on britid või ameeriklased, meeskonnas on inimesi 45 rahvusest. Verdens Gangi teatel on kapten soomlane. 

Hommikuks saadi Viking Sky neljast mootorist kolm tööle ja laev hakkas väga aeglaselt Molde sadama poole liikuma. Kui lained päeva peale pisut vaibusid, võtsid päästealused kruiisilaeva puksiiri. 

Norra ajakirjanduse andmeil oli Itaalia Ancona laevatehases tehtud ja esimese reisijatega sõidu 2017. aastal sooritanud Viking Sky esimesel talvisel reisil. Laevafirma teatas, et 27. märtsile kavandatud Skandinaavia ja Kieli kanali kruiis jääb ära.

RAND ON KÄEULATUSES: Viking Sky seisis pärast mootorite ülesütlemist ankrus vaid kilomeetri kaugusel rannikust.Foto: AP/Scanpix

Laev oli 12päevasel kruiisil

228 meetri pikkune 14 tekiga Viking Sky oli seekord 12päevasel kruiisil, mis algas 14. märtsil Bergenis ja pidi pärast Norra lääneranniku linnade ja fjordide külastamist lõpetama oma reisi 26. märtsil Londoni Tilbury sadamas. 

Laev kuulub Norra firmale Viking Ocean Cruises, mille suuromanik on Torstein Hagen. Miljonär pani oma ärile aluse Venemaal, kus tal oli neli jõelaeva. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee