Foto: PantherMedia/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 22. märts 2019 19:41
Prantsusmaal pälvis pahameelt 83aastane katoliku preester Alain de la Morandais, kes väljendas telesaates arvamust, et pedofiilpreestrite ohvriks langenud lapsed võisid lihtsalt õrnust otsida.

Uudistekanali La Chaine Info jutusaates osalejaid arutasid süüdistusi kardinal Phillipe Barbarinile, kes varjas ühe pedofiilpreestri kuritegusid. Barbarin esitas paavst Franciscusele ametist lahkumise avalduse, kuid paavst pole seda veel vastu võtnud.

Alain de la Morandais'lt küsis vestluspaneeli vedanud saatejuht, mida saaks teha, et pedofiiliajuhtumeid katoliku kirikus ära hoida. „Piiskopid väidavad, et võtavad kasutusele vastavad meetmed. Aga kuidas me seda ära hoiaksime? Me ei tea,“ vastas preester. „Pedofiilia on psühhoteaduslik mõistatus ja minu jaoks tekitab see palju küsimusi.“

Ta jätkas: „Meil on alati selline arusaam, et see on vägistamine, et selles on vägivalda. Aga mina alati nii ei arva. Vähemalt tuginedes sellele, mida mina olen kuulnud, otsib laps instinktiivselt mehelt või naiselt õrnust... Ja sageli on need [ohvrid] lapsed, kelle elus on õrnust vähe.“

Saatejuht vastas selle peale, et sellises olukorras lasub vastutus üksnes ning ainult täiskasvanul, kes peab seadma piirid ning hindama olukorda, et suhtlus lapsega oleks eakohane ja sobiv.

De la Morandais vastas: „Muidugi. Aga laps otsib ikka õrnust. Te olete ju kõik näinud, kuidas laps tuleb ja musitab teid otse suule?“

„Ei, ei, ei,“ vaidles jahmunud saatejuht vastu, taustaks šokeeritud publiku ahhetused. Preestri kommentaaridele järgnes pahameeletorm Prantsuse sotsiaalmeedias, teiste hulgas mõistis de la Morandais' sõnad hukka Pariisi ülempiiskop Michel Aupetit.

Katoliku kirikut on juba aastaid raputanud pedofiiliaskandaalid, millega on kaasnenud ka raskendav asjaolu, et kirikul on kombeks kurjategijatest preestreid varjata.