Nädala TOP

Top | II pensionisammas ahju (2)

Laur Uudam, arvamustoimetaja, 22. märts 2019 17:11
Foto: STANISLAV MOSHKOV
Kuna ootamatult on selgunud, et riigi rahakott on arvatust tühjem, paneb see võimuläbirääkijad kehva olukorda – kui raha pole, ei saa ka valimislubadusi täita. Nii on löögi all II pensionisammas, kust võib lubaduste täitmiseks hulga raha leida. Kergem lahendus oleks lasta rahval sealt raha välja võtta, karmim aga riigistada II sammas ja liita see esimese sambaga, kasutades vabanevaid pensioniks säästetud miljardeid võimuleppe elluviimiseks.  

Häda suuvärgi pärast

Eesti pearabi solvamisele reageeris riik täit arsenali rakendades, kui võttis suupruukija kohe vahi alla, puistas ta kodu ning määras karistuseks aresti, kuigi nii rabi ise kui juudi kogukonna esindaja ei uskunud toimunul sügavamat tagapõhja olevat ning meedia reageeringut peeti ülepingutatuks. Kuid ilma tolle juhtumita alustanuks struktuurid vaevalt Martin Helmele ähvarduse tegemise uurimist.  

Aborditeema ruulib

Enne valimisi üsnagi tagasihoidlikul kohal olnud aborditeema sai tuule tiibadesse kui sai selgeks, et EKRE võib pääseda valitsusse. Võimukõnelustel küll abordipiiranguid leppesse ei pandud. Kuid teravad sõnavõtud, kus lisaks lisaks kritiseeritavatele abordiarstidele on sekkunud isegi president ja peapiiskop Viilma, näitavad, et asjad pole sugugi nii üheselt selged ja ühiskondlikku kokkulepet ses küsimuses tegelikult ei eksisteeri.

Kui on tudeng, näita ust

Lastemuusikakooli tasemel kääksutavaid ja kõõrutavaid muusikaakadeemia välistudengeid ettekäändeks tuues tahab võimuliit Eesti ukse välistudengite ees lukku keerata. Kui Soome alkosõbrad meie kõrgete hindade tõttu siin enam viinarallil ei käi, siis virutame ise ukse kinni ka harituma rahva ees, unistades samas teadmispõhisest Eestist, avatuses, rahvusvahelisest koostööst ja kes teab millest veel.  

Eestlaste või kõigi Eesti?

EKRE võimalik valitsussetõus on netirahva kahte lehte löönud: ühtede jaoks on Eesti „Kõigi Eesti“, oponentide jaoks pole see aga võimalik, sest kui Eesti on kõigi oma, siis on ta eikellegi oma; seega õige on ikka „Eestlaste Eesti.“ Oluline, et neid kahte seisukohta ühendab ühine armastus Eesti vastu, sest seni on just tuimust ja osavõtmatust peetud meie rahva pärisosaks.