NarkolastFoto: National Crime Agency
Krimi
22. märts 2019 14:20

VIDEO | PATUNE: 1,4 tonni kokaiini vedanud eestlasest jahikapten tunnistas oma süüd (11)

Möödunud augusti lõpus pidas briti piirivalve Cornwalli ranniku lähedal kinni narkolaeva, mille pardalt leiti üle tonni kokaiini. Narkoveoga seotud viis meest, kelle seas on ka üks eestlane, mõisteti kohtus süüdi.

Narkolaeval veetud kokaiini väärtuseks hinnati 100 miljonit naela ehk 110 miljonit eurot.

Juhtumiga seotud kaks britti, 64aastane Nigel Clark ja 59aastane Dean Waters, ja üks hollandlane, 27aastane Raymond Dijkstra, mõisteti pärast viis nädalat kestnud kohtumenetlust süüdi. Oma süüd tunnistasid varasematel ülekuulamistel 49aastane eestlane Richard Must ja 21aastane lätlane Voldemars Gailis.

Narkootikume vedanud jaht peeti kinni 29. augustil ja eskorditi Cornwallis asuvasse Newlyni sadamasse. Pardal olnud Must, Gailis ja Dijkstra võeti narkootikumide smugeldamise eest kohe vahi alla. Sama päeva jooksul vahistati ka Clark ja Waters.

Raymond Dijkstra (vasakul), Voldemars Gailis (keskel) ja Richard Must (paremal). Foto: National Crime Agency

Laeva läbi otsides leidsid korrakaitsjad rohkem kui 1400 kilost kokaiinipakki.

Enne laeva kinni pidamist olid briti korrakaitsjad juba mitu päeva Clarki ja Watersi tegevust jälginud. Clark oli enne narkootikume täis jahi kohale jõudmist ostnud endale mootorpaadi ja korrakaitsjad kahtlustavad, et brittidel oli plaanis ülejäänud kolmele smugeldajale merel vastu minna, et siis kokaiin Suurbritanniasse tuua. Clarki ja Watersi autode läbiotsimisel leiti lisaks krüpteeritud telefonidele ka hulgaliselt merendusega seotud tehnikat.

Juhtumiga seotud vanemuurija Ty Surgeoni sõnul on tegemist fantastilise näitega sellest, kuidas erinevate korrakaitseüksuste koostöös on võimalik suur narkovedu paljastada.

„Põhilised organiseerijad olid Clark ja Waters, kellel mõlemal on varasemast ajast narkosmugeldamise süüdistused. Nad teadsid väga hästi, mida nad teevad, ja olid smugeldamise kõik osad väga täpselt ära planeerinud. See juhtum peaks olema märk kõigile neile, kes on mõelnud Suurbritanniasse narkootikume smugeldama hakata,“ sõnas Surgeon.

Kuigi mehed on kõik süüdi mõistetud, ei ole neile veel karistust määratud. Narkosmugeldajad peavad trellide taga istuma kuni 26. märtsini, mil Bristoli kohus neile karistused määrab.