Krimi

Hotellitulistaja võib pääseda Eestist väljasaatmisest (13)

Arno Põder, 22. märts 2019 13:06
Metropoli hotelli tulistamise kohtuistung Harju maakohtu Liivalaia kohtumajas. Süüdistatav Paata Sakhokia ja tema kaitsja Aadu Luberg.Foto: Alar Truu
Metropoli hotellis teist meest jalga tulistanud Paata Sakhokia jäi riigikohtus kuriteos süüdi, aga tema väljasaatmist sünnimaale Gruusiasse tuleb ringkonnakohtul uuesti arutada.

2. veebruaril 2017 kella kahe ajal päeval sai Tallinna kesklinnas Metropoli hotelli restoranis juhuslikult kokku seltskond Kaukaasia taustaga allimategelasi, kes olid võimuvõitluse tõttu omavahel tülli pööranud. Lõunamaiselt temperamentne Sakhokia lõi üht meest kaks korda rusika või jalaga pähe ja tulistas siis vasakusse jalga.

Seejärel põgenes Sakhokia Hispaaniasse, kuid tabati sama aasta suvel ja anti Eestile välja. Harju maakohus mõistis Sakhokia mullu 24. mail süüdi avaliku korra raskes rikkumises ja tulirelva ebaseaduslikus käitlemises ning karistas teda kahe ja poole aasta pikkuse vangistusega.

Metropoli hotelli tulistamise kohtuistung Harju maakohtu Liivalaia kohtumajas. Süüdistatav Paata Sakhokia. Foto: Alar Truu

Ringkonnakohus karmistas karistust

Samal teemal

Maakohtu otsuse peale kaebasid Tallinna ringkonnakohtule nii prokurör Saskia Kask kui ka kaitsja Aadu Luberg.

Süüdistaja nõudis tulistajale karmimat karistust ning soovis ta maalt välja saata ja kehtestada kümneks aastaks sissesõidukeelu. Kask rõhutas, et Sakhokia haaras relva päise päeva ajal avalikus kohas ning ohustas ka kõrvalisi isikuid, külvas hirmu ja õõnestas turvatunnet. Sakhokia ei kahetsenud kuritegude toimepanemist, ei avaldanud soovi oma käitumist muuta ega aidanud kaasa tõe väljaselgitamisele, vaid pages hoopis Eestist ja asus end varjama.

Prokuröri sõnul kaaluvad õiguskorra kaitsmise huvid üles Sakhokia sidemete katkemise Eestiga. Süüdistatav on töötu. Tal on siin küll alaealine laps, aga nad ei ela koos ning neil oleks võimalik suhelda edaspidi ka telefoni või e-kirja teel ja kohtuda välismaal.    

Süüdistatav ja tema kaitsja taotlesid oma apellatsioonides kergemat karistust ning relva ebaseaduslikus käitlemises õigeks mõistmist, sest süüdistus ei vastanud nende arvates nõuetele.

Ringkonnakohus jättis mullu septembris Lubergi ja Sakhokia kaebused rahuldamata, kuid nõustus osaliselt prokuröri kriitikaga maakohtu otsusele. Teise astme kohus pikendas Sakhokia vangistust nelja aastani ning saatis ta maalt välja ja kehtestas kaheksaks aastaks sissesõidukeelu. Ringkonnakohus nentis, et Sakhokia pani toime äärmiselt intensiivse avaliku korra rikkumise hotelli ruumides – kus viibis palju turiste – ja tema tegu jättis pealtnägijate mällu väga negatiivse jälje: "Seega kahjustas süüdistatav nii restorani, hotelli kui ka Eesti Vabariigi mainet."

Metropoli hotelli tulistamise kohtuistung Harju maakohtu Liivalaia kohtumajas. Prokurör Saskia Kask.Foto: Alar Truu

Riigikohus: väljasaatmine peab olema põhjendatud

Lubergi kaebust vaaginud riigikohus nõustus süü ja vanglakaristuse osas küll ringkonnakohtuga, kuid tühistas Sakhokia väljasaatmise. Kõrgeim kohus selgitas, et kurjategija väljasaatmisel peab kaaluma süü suurusest tulenevat ohtu riigi õiguskorrale ja süüdlase perekondlike sidemete katkemisega tehtavat kahju. Sellepärast tuleb kõigepealt välja selgitada, kas välismaalane on viibinud riigis lühikest aega või jõudnud asukohamaaga integreeruda.

"Välismaalane on integreerunud eelkõige siis, kui ta on suurema osa oma elust elanud Eestis, omandanud siin hariduse ning tema perekond ja lähisugulased elavad siin. Need asjaolud võivad anda tunnistust selle kohta, et isik on asukohamaaga seotud sama püsivalt kui kodanikud ning sellest tulenevalt peavad väljasaatmisega kaasneva perekonnaelu puutumatuse riive õigustamiseks olema eriti mõjuvad põhjendused," märkisid kolm süüasja arutanud riigikohtunikku.    

Kõrgeima kohtu hinnangul pole ringkonnakohus Sakhokia puhul piisavalt analüüsinud uute kuritegude tõenäosust ja tema Eestis viibimisest tuleneva ohu suurust. Samuti pole välja selgitatud, mil määral on ta Eestiga integreerunud ning kus elavad tema perekond ja teised lähisuguslased. Hinnatud pole ka süüdistatava sidemeid Gruusiaga. Seetõttu peab Tallinna ringkonnakohus nüüd Sakhokia väljasaatmist uuesti vaagima.

Metropoli hotelli tulistamise kohtuistung Harju maakohtu Liivalaia kohtumajas. Süüdistatav Paata Sakhokia. Foto: Alar Truu

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee