Bauhof | Sisuturundus

Aiapidamine on võimalik ka korteris – loe, kuidas seda teha! 

Eva Luigas, ajakirja Aed peatoimetaja, 22. märts 2019, 15:29
Ehkki tänapäeval on poest kõike saada, tasuks oma toidulaua rikastamisse ka ise veidi panustada. Enda tarbeks toidutaimede kasvatamine on järjest populaarsemaks muutunud ja selleks ei pea omama sugugi suurt maalappi – piisab terrassist, rõdust või isegi aknalauast.

Kusjuures tubane aknalaua-aiandus on kohati vaata et kasulikumgi, sest temperatuur on seal aasta ringi paljude köögiviljataimede kasvatamiseks soodne. Lisaks toidulaua rikastamisele pakub maitsekalt kokkuseatud aknalaua-tarbeaed ka silmailu.

Ise endale söögikraami kasvatamisel on veel see eelis, et teame, mida sööme – millises mullas on taimed kasvanud ja millise väetisega on neid turgutatud. Samuti saame olla kindlad, et söögikraam ei sisalda taimekaitsevahendite jääke. See viimane on vast kõige olulisem pluss, mis omakasvatatud toidutaimede tarbimisel välja võib tuua.

Kuidas alustada?

Tubase aknalaua-aedniku aastaring algab tavaliselt idandite ja noorte võrsete kasvatamisega. Idandamine ja noorte võrsete kasvatamine on imelihtne ja sellega saab igaüks hakkama. Aiakeskused pakuvad suures valikus spetsiaalselt idandamiseks mõeldud seemneid. Müügilt leiab lutserni (alfaalfa), mungoa, sojaoa, läätse, lambaläätse, ristiku, porru, sibula, rukola, vesikressi, rõika, sinepi, punase kapsa, brokkoli, seesami, päevalille, nisu, tatra jt seemneid aga ka erinevaid seemnesegusid. Samuti saab osta idandamiseks sobilikke nõusid.

Värsked idandid sisaldavad suures koguses vitamiine, mikroelemente, tervisele kasulikke fermente, süsivesikuid, valke ja aminohappeid.

Värsked idandid sisaldavad suures koguses vitamiine

NB! Idandada ei tohiks taimekasvatuseks mõeldud seemneid, need võivad olla kemikaalidega töödeldud. Samuti ei kõlba süüa kartuli-idud ja tomati noored võrsed. Aedoa ja põldoa idandid tuleb enne tarvitamist kuumtöödelda, sest toorelt on nad mürgised.

Idandamine toimub ilma mullata, kuid võrsete kasvatamiseks peaks seemned siiski mulda külvama. Suuremate seemnete puhul saab saaki kiiremini, kui neid enne külvi eelidandada.  Võrsete kasvatamine on nagu tavaline taimekasvatus, tuleb jälgida, et külvid ei kuivaks või liigse niiskuse käes ei vaevleks. Söögikraami saab neist näpistada pikema aja jooksul.

Suhkruherned sobivad võrsete ja noorte lehtede kasvatamiseks

Ka võrsete kasvatamiseks on müügil spetsiaalsed seemnepakid ja tihti on neil märge kas „Baby Leaf“ või „Cut & Come“.

Jätka lugemist Bauhofi Aiaparadiisi blogist!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee