Eesti uudised

RÜNNAKUTE OHVRID: kuidas erinevad Tarandi, Helme ja rabi juhtumid (69)

Viljar Voog, 22. märts 2019, 11:42
Indrek Tarand sekkus EKRE meeleavaldusele ja haaras mikrofoni. Järgnenud rünnaku kriminaalmenetlus alles käib.Foto: Robin Roots
Möödunud kuudel on mitmed tuntud Eesti inimesed sattunud verbaalsete või kirjalike rünnakute ohvreiks. Kuigi Indrek Tarandi, rabi Shmuel Koti ja Martin Helme juhtumites on nii mõndagi ühist, erinevad need olulistelt just ründajatele süüks pandud pattude järgi: Tarandit peksti ka füüsiliselt, rabi sõimati usulistel põhjustel ja Helmet lihtlabaselt ähvardati.

Martin Helme sai eelmisel pühapäeval ühelt järvamaalaselt sotsiaalmeedias taolise sõnumi: „Tere t***pea! Loodame et su elu väga pikaks ei jää!!! Või tuleb seda lühendada! Debiilik“

Samal teemal

Karistusseadustiku § 120. Ähvardamine
Tapmisega, tervisekahjustuse tekitamisega või olulises ulatuses vara rikkumise või hävitamisega ähvardamise eest, kui on olnud alust karta ähvarduse täideviimist, – karistatakse rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega.

Politsei kohtus Helmet ähvardanud mehega ja tuvastas, et tegelikku ohtu poliitiku elule ei olnud. „Menetluse käigus selgus, et ähvarduse elluviimine ei ole reaalne, inimene tegi lihtsalt rumala nalja. Selline käitumine on solvav, kuid kuriteona seda käsitleda ei saa,“ selgitas politsei kõneisik, miks menetlus lõpetati.

Inimkeeli: tüüp elas sotsiaalmeedias oma emotsioone välja, nagu ta on ehk teinud varemgi, ilmselt aimamata, et seekord võiks tekkida jamad. Aga nüüd tegi ta seda avaliku elu tegelase peal, kes otsustas asja anda politseisse.

Palju laialdasemat kandepinda leidis päev varem Tallinnas juhtunu, kui 27aastane trammis jänest sõitnud mees, kellele parajasti trahvi tehti, hüüdis mööda kõndinud Eesti pearabile Shmuel Kotile „Mida sa, juut, vahid, raisk, ahju lähed! Hitler, mein Führer!“ Selles juhtumis algatas politsei esialgu menetluse vaenu õhutamise paragrahvi järgi.

Karistusseadustiku § 151. Sotsiaalse vaenu õhutamine
Tegevuse eest, millega avalikult on kutsutud üles vihkamisele või vägivallale seoses rahvuse, rassi, nahavärvi, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste veendumuste, varalise või sotsiaalse seisundiga, – karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.

„Kuna selle juhtumi puhul puudus üleskutse ja seega reaalne oht, siis kvalifitseerisime väärteo ümber avaliku korra rikkumiseks ning kohus nõustus sellega,“ selgitas Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskonna juht Kaido Saarniit, miks kriminaalmenetlus lõpu sai. Kuna räusanud mees oli kinni pidamise ajal tarvitanud narkootilisi aineid ning tema varasemgi paturegister oli piisavalt pikk, määrati talle karistuseks kaheksa päeva aresti.

Inimkeeli: tüüp oli kas lihtsalt vihane saadava trahvi üle või ka juba mingi aine mõju all ja ta elas oma hetkeemotsiooni välja esimese ettejuhtuva inimese peal. Kuna pearabi on välimuse järgi ilmselgelt juut, ründas mees teda verbaalselt just usutunnistuse järgi.

Kolmas kõmuline rünnak avaliku elu tegelase vastu juhtus enne valimisi, kui riigikogu ees toimunud EKRE meeleavaldusel lükati lavalt maha mikrofoni haaranud („Kui te ei taha, et siia tulevad sajad tuhanded pagulased, siis hääletage sotside poolt.“) Indrek Tarand, keda sõimati ja löödi ka jalaga. Erinevalt eelmainitud juhtumitest oli siin mängus ka füüsiline komponent ja seetõttu menetletakse seda kui avaliku korra rasket rikkumist.

Selles juhtumis kriminaalmenetlus alles käib. EKRE palus politseil uurida ka Tarandi käitumist, kuid poliitikul ei tuvastatud avaliku koosoleku takistamise süüd.

***

Lõpetuseks meenutus 2015. aastast, kui toonase peaministri Taavi Rõivase ähvardamise eest sai reaalse kolmekuise vanglakaristuse Martin Kattai. Tolle juhtumi tegi märkimisväärseks, et mees ähvardas Rõivast tappa või talle tõsist kahju teha korduvalt – neljas erinevas Facebooki postituses. Samuti käis ta peaministri kodu lähedal luuramas, mis lisas ähvardusele tõsiseltvõetavust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee