Maailm

RASSISTLIK TEOS? New Jersey rahvasaadikud tahavad koolidest eemaldada „Huckleberry Finni“ (23)

Toimetas Aare Kartau, 22. märts 2019 11:18
Hollywoodi 1960. aasta ekraniseering Mark Twaini 1884. aasta teosest.Foto: Robert Grant
Kaks New Jersey rahvasaadikut soovivad muuta piirkonna koolide õppekavasid – nende peamine eesmärk on lõpetada õppeasutustes maailma kirjandusklassikasse kuuluva Mark Twaini 1884. aasta teose „Huckleberry Finni seiklused“ kasutamine, vahendab The Hill.

Demokraatide partei liikmed Verlina Reynolds-Jackson ja Jamel Holley tutvustasid mittesiduvat resolutsiooni, milles soovitasid koolidel lõpetada „rassistliku“ sisuga raamatu õpetamine. Resolutsioonis seisab: „Romaanis kasutatavad rassistlikud solvangud ja rassistliku suhtumise kujutamine võib õpilasi häirida ja tundma panna tähtsusetu või alandatuna – see võib luua klassiruumis ebamugava atmosfääri.“

„Huckleberry Finn“ jutustab loo poisist, kes reisib mööda Mississippi jõge koos põgenenud orjaga, kellega ta sõbruneb. Mark Twaini teos on olnud Ameerika Ühendriikides juba mõnda aega vastuoluline, sest romaanis kasutatakse sõna „neeger“ üle 200 korra.

Paljud õpetajad ja sõnavabaduse eest seisjad ütlevad, et romaani temaatika pigem taunib rassismi ning maalib täpse pildi olulisest, kuigi valusast perioodist USA ajaloos. Siiski on raamat juba mitmete koolide õppekavast kustutatud. Näiteks Minnesota piirkond eemaldas Twaini „Huckleberry Finni“ ja teise vaieldamatu klassiku Harper Lee „Tappa laulurästast“ koolide õppeprogrammist.

Reynolds-Jackson väitis, et tema arvates on Huckleberry Finn rassistlik raamat ning president Trumpi rassi- ja immigratsioonisuunaline retoorika on veel üks põhjus, miks peaks koolides pilgud pöörama hoopis teiste romaanide suunas.

Kohaliku mustanahaliste õiguste eest võitleva organisatsiooni NAACP president kiitis rahvasaadikute projekti heaks, öeldes, et „Meie lapsed ei pea koolis lugema N-sõna.“