Siseminister Katri RaikFoto: Robin Roots
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 22. märts 2019 10:37
Siseminister Katri Raik tõdes reede hommikul Vikerraadios, et praegu on ühiskonnas poliitilise olukorra tõttu teatud ärevus. Minister pakkus välja, et sageneva vihakõne valguses võiks kaaluda ähvardamise muutmist väärteoks.

„Kahjuks teatud poliitilisele võimule lähemal olevad või ühiskonnas olulised inimesed kütavad paanikat üles. Võtame neist siiski eeskuju,“ kirjeldas Raik praegust olukorda.

Minister tõdes, et sageli jäävad sotsiaalmeedias tehtud ähvardused karistamata. „Kui ei tuvastata, et ähvardusel on tõsi taga, siis ei ole see ei väär- ega kuritegu. See on küsimus, mida peab lähiaastatel Eestis tõsiselt arutama. Äkki me peaks selle muutma väärteoks?“

Martin Helmele tehtud tapmisähvarduse kohta ütles Raik, et politsei on ähvardajaga rääkinud ja jälgib, kas ta osaleb veel mingitel miitingutel. Kui sellist tegevust ei tuvastata, siis piirduvad ähvardamise tagajärjed lihtsalt noomitusega. Ebameedivad sõnumid on ministri sõnul midagi, millega kõikidel poliitikas tegutsevatel inimestel tuleb kokku puutuda.

Raik usub enda sõnul politsei- ja piirivalveameti (PPA) heasse töösse ja õigusriiki. Samas tunnistab minister, et on murehetkedel PPA kolleegidele helistanud ja vihakõne teemal arutlenud. Raik on sellel nädalal kaks korda PPA peadirektoriga arutanud neidsamu juhtumeid, mis on viimasel ajal olnud, mis on nende kohta teada ja mis edasi saab.

„Me peame avama ühiskonnas diskussiooni. Kas see on väärtegu? Kas me peame inimesi rohkem vastutusele võtma? Võimalik, et see on vajalik. Kui me vaatame tänast situatsiooni, siis ühiskonnas juhtivad inimesed peavad end eelkõige vaos hoidma ja korralikult käituma,“ sõnas Raik.

„Kutsun sellel ilusal kevadhommikul kõiki mõtlema, mida me teineteisele ütleme. Poliitikas sõna on tegu,“ ütles minister lõpetuseks.