Yanchengi linnas asuv tööstusparkFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 22. märts 2019 07:32
Ida-Hiinas toimus pestitsiiditehases suur plahvatus, mille tagajärjel on elu kaotanud 47 ja viga saanud üle 600 inimese. Õnnetuses kannatanute hulk on avalikkuse vihale ajanud.

Plahvatus toimus neljapäeval Yanchengi linnas Chenjiagangi tööstuspargis ja plahvatusest tekkinud tulekahju saadi alles reede öösel kella 3 ajal kontrolli alla, vahendas Hiina riigitelevisioon.

Reutersi andmetel viidi õnnetuse ellujäänud 16 lähedal piirkonnas asuvasse haiglasse. 640 inimest vajasid arstiabi, nendest 32 olid kriitilises seisus.

Tianjiayi Chemical Company tehasest alguse saanud põleng levis ka teistesse tööstuspargis olevatesse tehastesse. Plahvatuse põhjust hetkel uuritakse, aga ettevõte, mis toodab üle 30 erineva keemilise ühendi, on varem saanud ohutusnõuete rikkumise pärast hoiatusi ja trahve.

President Xi Jinping, kes on ise parajasti Itaaias välisvisiidil, andis korralduse kõikide kohalike jõududega õnnetuses viiga saanuid aidata.

„Hiljuti oln olnud mitmeid suuri õnnetusi ja kõik nendega seotud osakonnad peavad nendest õppust võtma,“ kommenteeris Xi.

Jiangsu linnas hakatakse kontrollima kõiki keemiatoodete tootjaid ja hoiustajaid. Jiangsu provintsi kommunistliku partei avalikus teates soovitati valitsusel kinni panna kõik keemiatehased, milles on ohutusnõudeid rikutud.

Kolmkümmend aastat kestnud sujuvat majanduskasvu on viimastel aastatel varjutanud mitmed tööõnnetused nagu näiteks tehaste põlengud või kaevandusvaringud. Õnnetused on aina kasvatanud avalikkuse viha riigi sätestatud ohutusnõuete puudulikkuse üle.

2015. aastal sai 165 inimest Tianjini linnas asuva tehase plahvatustes surma. Tianjin on päris lähedal Hiina pealinnale Beijingile ja sealsed plahvatused olid nii võimsad, et neid nägi satelliitpildist ja need mõjutasid maavärinasensoreid.

Hoolimata riigi korduvatest katsetest ohutusnõudeid karmistada, on Hiinas keemilisi ühendeid käsitlevates tehastes pidevalt õnnetusi.

Möödunud novembris tappis kergelt süttiva gaasi levimine ja lõpuks plahvatamine ühes tehases 23 inimest.