Tänavakunst Telliskivi loomelinnakus kevadel 2019Foto: Heiko Kruusi
Galeriid
21. märts 2019 17:58

GALERII | Tänavakunsti täis Telliskivi

Hipsterite lemmikpaik Telliskivi ei tähenda vaid trendikaid söögi- ja joogikohti, vaid seal saab igal sammul imetleda ka tänavakunsti.

Linnafestivalil Tallinn Music Week korraldab Tartu Pseudo Toursi eestvedaja Salme Kulmar 30. märtsil kell 16 tänavakunstiekskursiooni, kus saab aimu, kuidas Telliskivi majade seintele kunst tekkis ning mida see jutustab. Linnaleht uuris Kulmarilt, miks on Telliskivi tänavakunsti poolest ainulaadne ja kas Tallinnal on lootust Eesti tänavakunsti mitteametliku pealinna Tartu kõrval silma paista.

Tuuri tutvustuses on kirjas, et Telliskivi on Tallinna üks rõõmsavärvilisemaid paiku. Kui mõelda tänavakunsti seisukohalt, siis mis teeb sealsed teosed eriliseks?
Lisaks kunstilisele väärtusele on need erilised sisu poolest. Iga taies peidab visuaalse poole taga mingit lugu, mis seob seda kas loomelinnakuga, Eestiga või teeb muul viisil eriliseks. Ekskursioonil avamegi nende võrratute teoste sisu. Telliskivi loomelinnakusse loodud teosed on erilised ka loomevabaduse poolest, mille linnaku juhtkond on kunstnikule andnud.

Kas Telliskivis on midagi sellist, mida isegi palju näinud välismaalased jäävad suu ammuli vaatama?
Vaieldamatult on kõik loomelinnakusse loodud seinamaalid unikaalsed, kuna igal maalil on oma lugu, samuti on ju igal kunstnikul oma lugu ja oma teekond tänavakunsti juurde. Kunsti kogemine on iga inimese jaoks individuaalne, kogemus sõltub maitsest ja senistest teadmistest. Selle asemel et välja tuua mõni konkreetne taies, tooksin välja pigem terviku, mis peaks ka kogenumatel maailmaränduritel silmad särama lööma ja mällu talletuma.

Milline on teie enda lemmikteos Telliskivis?
Jään terviklahendust fännama ja pigem toon välja Telliskivi loomelinnaku kui lemmikpaiga Tallinnas, kus õhk lihtsalt vibreerib inspiratsioonist ning tekitab mingisuguse seletamatu vabaduse ja õndsuse tunde.

Kas Tallinnas on veel mõni paik, kus annaks sarnase tänavakunstiekskursiooni korraldada?
Jalutuskäikudeks on eriti mõnusad paigad puumajade piirkonnad. Ekskursiooni saab luua ükskõik kuhu, kui koguda kokku huvitav teave ajaloo ja muu toreda kohta. Ideaalis jääksid tee peale ka mõned kunstiteosed. Omapärane ja seikluslik oleks kindlasti tuur linnahallis sees ja väljas!

Kas Tallinna tänavakunst kannatab võrdlust Tartu omaga või on Tartus tänavakunsti ikkagi rohkem ja ülikoolilinn selles valdkonnas pealinnast eespool?
Selle küsimusega turgatab momentaanselt silme ette kahte linna võrdlev stencil „100% Tartu: Tallinn 0%“, mida on aja jooksul tuunitud nii ühe kui ka teise kasuks. Leian, et kahe linna tänavakunsti skeene on üsna erinevad. Tartu võlgneb suurel määral tänavakunsti pealinna tiitli 2010. aastal alustanud Tartu tänavakunstifestivalile Stencibility. Tänavakunsti võib Tartus leida üle kogu linna, kuigi on ka eriti kunstitihedaid piirkondi, nagu Karlova. Tuuride nõudlust hinnates võib väita, et Tartusse on tekkinud tänavakunstiturism.
Samas on ka Tallinna loodud seinamaale tervelt kuue aasta jooksul tänavakunstifestivali Street Art Jam (osa tänavakultuurifestivalist JJ-Street Baltic Session) raames. Safe spot’iks on kujunenud Telliskivi loomelinnak ja kuigi seinamaale on loodud Street Art Jamil enamikku Tallinna piirkondadesse, on linn liiga suur, et oleks tekkinud selline ühtlane katvus.

-------------------
Alternatiivsed tuurid
Salme Kulmari elu on praktiliselt kogu elu tiirelnud kunsti ümber: väiksest saati on ta koos emaga Tallinna kunstnike ringkonnas kuni kunstiõpingute ja praeguseni, kus ta tegeleb igapäevaselt rahvusvahelise kunstiresidentuuri koordineerimisega. „Lisaks tuuridele korraldan koos Elise Lillemäe ja endise Street Art Jami korraldaja Ita Puusepaga teist aastat järjest Eesti väikelinnadele suunatud tänavakunstifestivali Rural Urban Art, mis sel suvel toimub Jõgevamaal,“ tutvustab ta.


Kulmari eestveetav ettevõtmine Tartu Pseudo Tours tekkis aga soovist pakkuda Tartut külastavatele inimestele natukene teistmoodi kogemust kui klassikalised turismiatraktsioonid. „Ühelt poolt viivad tänavakunstiekskursioonid radadele, millele linna külaline ei pruugi igapäevaselt sattuda, teisalt aga tutvustavad kohalikku kultuurimaastikku just nõnda, nagu seda kogevad kohalikud. Huvitun reisidel pigem alternatiivsetest linna avastamise võimalustest ja soovin pakkuda sellist kogemust ka Tartu külastajatele,“ tutvustab Kulmar. Tema sõnul tähistabki sõna „pseudo“ selles kontekstis alternatiivset ning on omamoodi provotseeriv, garanteerimata, mis täpselt külastajat ootab – just nagu tänavakunst.

Sellest suvest on Kulmari sõnul plaanis hakata pakkuma üheaegselt seikluslikke ja hariduslikke tänavakunstiekskursioone ka Telliskivi loomelinnakus.