Eesti uudised

„Siberi lapsed“ Tartu raudteejaamas (1)

Linnaleht, 21. märts 2019, 17:40
Tartu Raekoja platsil süüdatakse 25. märtsil traditsiooniliselt mälestusküünlad. Foto: ALDO LUUD
Reedel kell 17.30 avatakse Tartu raudteejaamas näitus „Siberi lapsed“, mis jääb avatuks 15. maini. Väljapanekuga mälestatakse 70 aasta möödumist märtsiküüditamisest.


Programmi korraldab kunstirühmitus SLED, kes on kogunud lapsena küüditatud või Siberis sündinute mälestusi ning käinud koos nendega uurimisreisidel Siberis. Näitus on sündinud kunstnik Triin Kerge ja muusikalise kollektiivi Eeter koostöös. Väljapanekus pööratakse tähelepanu kollektiivse mälu isiklikule küljele ja arutletakse, kuidas on seotud represseeritute staatus ja elusaatus.

Kerge portreteerib liikuvas trammis kuut naist, kes on käinud Siberis oma lapsepõlvekülasid taasavastamas. Naised vaikivad ja vaatavad kaamerasse, tramm aga liigub mööda ettemääratud teed. Lugu aitavad vahetumalt edasi anda Eetri loodud helipilt, mis pärineb justkui kadunud kodust, kaugest minevikust ja läbielatud katsumustest. Vaata ka veebilehte siberilapsed.ee.

KGB kongide muuseum kutsub aga märtsiküüditamise aastapäeva meenutamiseks laupäeval elamusekskursioonile nõukogude tuumavarjendisse. Tehase tänaval asuv varjend pidi külma sõja kardetumate stsenaariumite realiseerumise korral pakkuma kaitset 250-le Tartu tähtsamale võimuesindajale. Selle eri ülesandeid täitnud ruumides on suures osas säilinud endine väljanägemine ja atmosfäär. Ekskursioonile palutakse nimi kirja panna aadressil silver.kaldma@raad.tartu.ee.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee