Poliitika

JÄRJEKORDNE MEELEAVALDUS: soovime, et Isamaa ja Keskerakond tõsiselt kaaluksid nende ees seisvat valikut (64)

Kristjan Väli, 21. märts 2019 17:05
MEELEAVALDAJAD: Tallinnas Toompeal Stenbocki maja ees kogunesid esmaspäeval ja teisipäeval mitmed KEI võimuliidu vastased. Monika Kelme sõnul ei ole pühapäevane meeleavaldus seotud antud protestiaktsiooniga. Foto: Tiina Kõrtsini
Ei möödu viimasel ajal nädalat, vahel isegi päeva, kui Tallinnas ei toimuks mõnda suuremat või väiksemat meeleavaldust. Järjekordne marss siinsete poliitikute vastu toimub eeloleval pühapäeval. "Rahva enamuse soov on seni olnud muidugi Reformierakonna ja Keskerakonna valitsus, kuid järjekordselt me ei seisa ühegi erakonna vastu," sõnab üks meeleavalduse korraldajatest.

Valimistest on möödas pea kolm nädalat, aga kõik on veel lahtine. Samal ajal, kui Keskerakond-EKRE-Isamaa (KEI) üritab palehigis potentsiaalset võimuliitu luua, organiseeritakse Tallinnas aga aina uusi meeleavaldusi. Ikka selleks, et KEI liitu kunagi ei sünniks.

Kas meeleavaldus on Keskerakond-EKRE-Isamaa valitsuse või ainult ainult EKRE vastu?

Meeleavaldus on konkreetsete poliitikute vastu, kelle valitud poliitiline taktika on valed ja hirmutamine. Soovitame Jüri Ratasel ja Keskerakonnal ning samuti Isamaal ja Helir-Valdor Seederil kaaluda, kas nende selline koostöö EKRE poliitikutega ikka saab tagada Eestile põhiseaduslikult tagatud õigusi austava valitsuse. EKRE poliitikute sõnavõtud ka nüüd, koalitsiooniläbirääkimiste ajal ei jäta kahtlust, et nad on senise poliitilise stiili ja “eufemismide” kasutamisega loonud olukorra, kus nende valija eeldabki aina agressiivsemat sõnumit. Näeme meedias ka tänasel hetkel, kuidas Keskerakonna ja Isamaa poliitikud üritavad EKREt välja vabandada, samal ajal kui EKRE jätkab solvava ja lõhestava sõnakasutusega.

EKREle meeldib tsiteerida Eesti Vabariigi põhiseaduse preambulat, samas unustades seal leiduva §12 ja olles ainus erakond, kes lubas enda valimisprogrammis põhjalikke muudatusi põhiseadusele. Selline olukord, kus räägitakse ühes kohas üht ja teises teist, kus Eesti omariikluse alusdokument on ka ohus, ei jäta meile muud võimalust, kui avaldada meelt.

Mis oleks teie soov? See, et valitsuse moodustaks Reformierakond? 

Meie meeleavaldus ei ole otseselt ühegi erakonna poolt või vastu. Meie jaoks on keskseks küsimuseks milliseks kujuneb poliitkultuur Eestis. Eesti Konservatiivne Rahvaerakond sai 2015 aasta Riigikogu valimistel 8,5% toetuse. Selle kuu alguses oli EKRE valimistulemuseks 19,2%. Vahepealne veidi üle 10%ne toetus on saavutatud esitades valefakte ning solvates erinevaid ühiskonnagruppe. Me ei usu, et see oleks osa sellisest poliitkultuurist, mida Eesti väärib.

Valitsuse moodustamiseks on rohkem võimalusi. Mitte ükski teine erakond ei ole rahvaga suhtlemiseks valinud niisugust taktikat, nagu EKRE, seega jääb lauale veel mitu koalitsiooni moodustamise võimalust. Rahva enamuse soov on seni olnud muidugi Reformierakonna ja Keskerakonna valitsus, kuid järjekordselt me ei seisa ühegi erakonna vastu. Soovime, et Isamaa ja Keskerakond tõsiselt kaaluksid nende ees seisvat valikut. EKRE kaasamine valitsusse, neile ministriportfellide andmine legitimiseerib nende poolt kasutatavad võtted.

Keda ootate meeleavaldusest osa võtma?

Ootame meeleavaldusele kõiki, kes tunnevad muret Eesti tuleviku üle loodava koalitsiooni näol. Saame aru, et on palju inimesi, kes võivad olla antud aktsiooni osas kahevahel. Eesti sihiks on alati olnud liikuda Põhjamaade suunas, nüüd on väga suur oht, et liigume samas taktis Poola, Ungari ja teiste Ida-Euroopa riikidega, kus inimestelt võetakse õigusi ära, mitte ei anta juurde. Loodame, et kõik eestimaalased saavad aru, et see võib olla ka meie riigi kurss ja kõige parem hetk näidata Jüri Ratasele ja Helir-Valdor Seederile, et see ei ole meie poolt soovitav suund on praegu. Enne koalitsioonileppe allkirjastamist.

Ühtlasi rõhutame, et üritus on rahumeelne ja joobeseisundis isikud ei ole oodatud. Meie sooviks ei ole otsida konflikti, vaid näidata põhiseaduslikult tagatud õiguste alusel enda meelsust võimaliku valitsuskoalitsiooni osas.

Monika Kelme sõnul ei ole meeleavaldusseotud #KõigiEesti liigumise või Stenbocki maja ees toimuvate meeleavaldustega. Küll aga on paari osalise näol tegemist kattuvusega aktiivselt panustavate inimeste näol.

 

Meeleavaldus toimub pühapäeval, 31. märtsil kell 12.00 Tallinna vanalinnas. Meeleavalduse alguspunkt on Viru väravate ees ning sealt liigutakse Raekoja platsi kaudu Vabaduse väljakule. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee