Juhtkiri

Juhtkiri | Teist pensionisammast ootab ees natsionaliseerimine? (18)

Ohtuleht.ee, 21. märts 2019 16:12
Foto: Robin Roots
Võimuläbirääkimistel õhus olev variant, et Isamaa põhiliseks valimislubaduseks olnud II pensionisambast vabatahtliku väljumise võimaluse asemel kogu sammas sootuks natsionaliseeritakse on hoopis midagi muud, kui enne valimisi meile räägiti. Mis on sellel pildil aga valesti, kui samba riigistamise võtavad ette kaks parempoolset erakonda ning üks liberaalne partei, europarlamendis ALDE fraktsiooni kuuluv Keskerakond? Pealegi seostub natsionaliseerimine eelkõige Nõukogude okupatsiooni algul algatatud Eesti iseseisvuse, eraomandi ja majanduse hävitamisega.

Praegu tekitaks kavandatav võimuliit selle sammuga aga vaba raha, mille abil oma suuri lubadusi ellu viima hakata – võimulepürgijad tuleksid rahvale kosja rahva enda rahaga, mida on ligi paarkümmend aastat hoopis teisel eesmärgi hoolega pensionifondi kogutud. Kuid neid miljardeid pole korjatud mitte ühe valimistsükli jooksul huugamapanekuks.

Iseasi, kui lubataks sambast vabatahtlikult lahkuda, millest ka valimiskampaania ajal räägiti. Kui rahvas asuks sambast massiliselt lahkuma, oleks see hinnang nende fondide tegelikule populaarsusele. Ligi paarikümneaastase fondi raha kogumise järel sealt saadav mõnekümneeurone pensionilisa erineb väga palju fondide alustamisel peibutuseks maalitud pildist.

Kuid väga madala tootluse juures on fondid olnud haldureile magusaks tuluallikaks. Nii pole ka imestada, et just nende suust on kuulda suurimat vabatahtlikuks muutumise kriitikat, sest kes tahaks garanteeritud sissetulekust ilma jääda. Majandusinimeste kartuste kohaselt võivad raha välja võtjate kümned ja sajad miljonid kiirendada inflatsiooni, kuid samas pole massiline lahkumine ju sugugi kindel. Ja kui Eesti majandusse investeerinud fondide varade kiirmüük võib mõjuda kogu Eesti majandusele halvasti, siis peab võimuliit ka sellele probleemile juba ennetavalt lahenduse leidma.

Kuid eelkõige ei tohi unustada tõsiasja, et tegu pole ei riigi ega raha keerutavate fondide rahaga, vaid see kuulub oma pensionipõlve kindlustavatele inimestele. Seega tuleb ka otsuseid langetada just omanike huvidest lähtudes. Järelikult peab olema välistatud nii riigistamine kui ka ükskõik millisel kujul kavandatav bolševistlik ümberjagamine.