Repliik

Repliik | ETV valis võimukõnelustel poole (22)

Risto Tanner, Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur, EKRE, 21. märts 2019, 14:12
Foto: Teet Malsroos
Mida reaalsemaks muutub võimalus, et kolm erakonda saavadki kokkuleppele valitsuse moodustamiseks ilma Reformierakonnata, seda vihasemaks läheb kampaania nende erakondade ja eriti EKRE vastu. Kui erakapitalil põhineva ajakirjanduse motivatsiooni saabki ehk põhjendada enese müümisega äri huvides, siis kuidas tohib sellise ühepoolse erapooliku kampaaniaga kaasa minna rahvusringhääling?

Asi ületas piiri pühapäevaõhtuses AK uudistesaates, kus toodi kaks tudengit peaministrile epistlit lugema ilma ainsagi vastuargumendita või alternatiivse arvamuseta asjade  kohta, millest nad rääkisid. Kuhu jäi elementaarne hea ajakirjandustava?

Üks noor mees püüdis esindada ettevõtlust, jättes tähelepanuta meie ettevõtluse liigse sõltuvuse väliskapitalist ja sellega kaasnevad poliitilised ohud. Kui Hiina kapitali võimaliku osaluse eest Helsingi tunneli projektis ajakirjandus meid juba hoolega hoiatab, siis miks pigistatakse silm kinni Saksa, Rootsi, Prantsusmaa jt välisriikide kapitali peremehetsemise ees meie majanduses, mis suurema osa siin teenitud kasumist riigist välja viib.

Teine noormees esines looduskaitsjana. Kust võttis ta väite, et meil olevat kaks konservatiivset erakonda, kes eitavat kliima soojenemist? Mitte kliima soojenemine pole vaidluse sisu, vaid selle põhjused, mille üle teadlased tõesti vaidlevad. Olen akadeemik Endel Lippmaa õpilane, 20 aastat töötanud tema otsealluvuses. Olen teaduses putukas lugupeetud akadeemiku kõrval, aga mäletan hästi tema õpetust kliima soojenemise kohta. Tõsi küll, süsihappegaas on nn. kasvuhoonegaas, ta neelab kaaluühiku kohta rohkem päikese soojuskiirgust kui mõni teine atmosfääri koostisaine, näiteks veeaur. Aga veeauru on atmosfääris sedavõrd palju rohkem, et süsihappegaasi kasvuhooneefekt jääb tegelikult tühiseks veeauru osaga võrreldes. Mida soojem on atmosfäär, seda rohkem on seal veeauru ja seda kiirem on edasine soojenemine, mida jahedam on atmosfäär seda vähem on seal veeauru ja seda kiirem  on jahtumine.

Aga ometi on Maa atmosfääri temperatuurid aegade jooksul vaheldunud troopilisest palavusest jääaegadeni juba ammu enne seda, kui maale ilmus inimene ja õppis kasutama fossiilseid kütuseid. Millest on põhjustatud jääajad ja vahepealsed soojenemised, selle tegelikke põhjuseid me ei tea ja selle üle teadlased vaidlevad. 

Palun, kajastage vaidluse tuuma, head ajakirjanikud! Miks kasutate jõhkralt ära elukogemusteta noori  oma erapoolikus lobitöös? Kliima soojenemise hüsteerias on liiga palju poliitikat ja huvigruppide lobitööd, kellel siin Eestiski on juba õnnestunud lisada  kopsakas „taastuvenergia“ maks elektriarvetele ja ässitada avalikkust meie oma vähesegi energiatooraine mõistliku ärakasutamise vastu. Igal medalil on vähemalt kaks ja sageli vastandlikku poolt, käsitlegem neid ikka mõistlikult ja tasakaalustatult!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee