Sisuturundus

KÕIK, MIDA OLED TAHTNUD TEADA: 6 kõige sagedasemat küsimust laenude kohta 

Compara.ee, 22. märts 2019 13:42
Foto: Envato Elements
Laenude teemasse süvenemine võib olla üsna keeruline. Nüansse on palju. Sellesse toob selgust krediidivahendusportaali Compara juhatuse liige Ando Noormets.

Millised on minu kohustused laenu võtmisel?

Esmalt tuleks hoolikalt läbi mõelda laenu vajadus. On oluline, et laenu võtmisega ei kaasneks ülejõukäivaid kohustusi. Võetav kohustus ei tohi kahandada inimese elukvaliteeti. Kui laen hakkab inimese senist käitumist oluliselt mõjutama, tekivad probleemid.

Selleks, et laenu taotleda, peab olema täidetud neli põhilist eeldust: taotleja peab olema vähemalt 21 eluaastat vana, tal peab olema pangakonto, regulaarne ametlik sissetulek ning puuduma maksevõlgnevused.

Kuidas valida sobiv laen?

Tea, et madal intress ja väiksem kuine tagasimakse ei pruugi tähenda automaatselt parimaid lepingutingimusi. Et saada täpselt aru, millised on laenuandja pakkumised tegelikult, tuleb hoolikalt tutvuda laenulepingu, laenuandja üldtingimuste ning vajadusel ka muude laenuandja dokumentidega. Compara laenumaakler arvestab kõigi laenuandja lepingut puudutavate tingimustega ning soovitab taotlejale parima võimaliku pakkumise.

Klient peaks valima endale panga või krediidiandja pakkumise headuse, mitte nime järgi. Sellist neutraalsust maaklerteenus ka pakub.

Kas laenu saamiseks on vaja tagatist?

Laenu tagatise vajaduse määrab ennekõike laenu kasutamise otstarve, samuti taotletava summa suurus. Üldjuhul on tagatis teemaks laenudel alates paarikümnest tuhandest eurost. Vara, näiteks auto, paadi või ka kinnisvara ostmisel, on tavaks, et laenu tagatiseks jääb laenuga soetatav vara.

Tarbimisega seotud laenude puhul, mille summad on väiksemad, keskmiselt kuni 2000 eurot, tagatist laenuandjad üldjuhul ei nõua.

Kas minu tausta kontrollitakse?

Kõigi laenu soovijate osas tehakse asjakohane taustakontroll ja riskihinnang. Laenuandjad on viimaste aastate jooksul oluliselt täiendanud enda analüüsimudeleid, samuti kasutatakse erinevaid avalikke registreid veendumaks taotleja maksekäitumise korrektsuses.

Mis juhtub, kui hilinen maksega?

Üldjuhul kaasnevad mistahes maksete hilinemisega trahvid, mida arvestatakse iga maksega viivitatud päeva eest. Seega, kui vähimgi viivitus tagasimaksega tekib, tuleks sellest laenuandjale teada anda. Oluline on laenuandjat informeerida, mitte oodata laenuandja-poolset reageeringut.

Compara ise laenu ei väljasta, mistõttu kõik laenu väljastamise, selle tagasimaksete ning maksete hilinemisega seotud tingimused on täpselt kirjeldatud iga konkreetse laenuandja laenulepingus ja/või laenuandja üldtingimustes. Laenuvõtja peab olema hoolas ja tähelepanelik, et nii leping kui laenuandja üldtingimused enne lepingu allkirjastamist hoolikalt läbi lugeda.

Compara aitab taotlejal erinevate laenutingimuste vahel orienteeruda ja valida välja tingimustelt sobivaima. Seejuures arvestades nii laenu intressi, tagasimakseid kui kõiki teisi lepinguga seotud tingimusi.

Kui kiiresti jõuab raha minu kontole?

Raha kättesaamine sõltub juba konkreetsest laenuandjast. Üldjuhul toimub raha väljamaksmine lepingu allkirjastamisele järgneva ööpäeva jooksul. Mõnel juhul aga soovib laenuandja täiendavalt, väljamaksele eelnevalt, isiku tuvastamist. Sel juhul sõltub laenusumma väljamakse kiirus juba sellest, kui kiiresti toimub isiku tuvastusprotsess.

Sellekohased täpsed juhised annab kliendile aga juba iga laenuandja ise, kellega klient laenulepingu sõlmib.

Samal teemal

03.04.2019
Laenuportaal Compara on vahendanud juba üle 1000 laenutaotluse
15.03.2019
Kas eestimaalane kardab raha laenata?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee