Eesti uudised

Täna tähistavad juudid oma lõbusaimat püha – Purimit. 

GALERII | 613 KÄSKU JA EESTI JUUDID: miks peab müstilisel pühal jooma ning kuidas ühe munaga toita kümmet last (15)

Liina Hallik , 21. märts 2019 13:04
Eesti Juudi Kogukonna esimees Alla Jakobson.Foto: Ohtuleht

Täna ehk 21. märtsil tähistavad juudid Purimit, mis on kõige lõbusam juudi püha. „See on karneval. Inimesed on rõõmsad, lõbusad. Purim on ka ainuke püha, kus juutidel soovitatakse alkoholi tarvitada,” selgitab juudi kogukonna esimees Alla Jakobson. „Inimesed peavad jooma, et nad ei saaks enam aru, kes on võõras, kes on oma, mis on headus, mis on kurjus, mis on tegelikkus, mis ei ole tegelikkus. See on selline müstiline püha.”

Alla Jakobsoni sõnul on Purim seotud ajaloolise legendiga. „Oli kuningas. Kuningal oli halb nõuandja, kes tahtis kõiki juute hävitada. Kurja plaani nurjas aga kuninga noor naine Ester.”

Praegu elab Eestis ligi 1830 juuti, kellest 80 protsenti on juudi kogukonna liikmed. „Enne sõda elas Eestis neli ja pool tuhat juuti,” nendib juudi kogukonna esimees, vandeadvokaat Alla Jakobson. „400 küüditati Siberisse. See oli ligi kümnendik meie kogukonnast. Paljud põgenesid. Natuke vähem kui tuhat inimest jäi Eestisse. Nad kõik hukati. Jaanuaris 1942 toimunud Wansee konverentsil öeldi Natsi-Saksamaa juhtidele, et juute Eestis ei ole. Eesti on judenfrei. See lause on mind alati saatnud.”

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

10.01.2019
Kunagine sünagoog tähistati Tallinnas infotahvliga
07.12.2017
Eesti juudi kogukond: "Jeruusalemm on alati olnud meie jaoks pealinn."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee