David VseviovFoto: Toomas Tatar
Eesti Päevaleht 21. märts 2019 11:56
Ajaloolane David Vseviov käsitles praeguse Keskerakond-EKRE-Isamaa (KEI) liiduga kaasnenud ühiskonna lõhestumist ja sõnas, et „meie“ ja „nemad“ eristus tuleks ehitada väärtustele, mitte rahvuspõhisele eristumisele. 

„Ma ei usu, et sel õnnetul Viljandi taksojuhil, kelle peksid mõned kuud tagasi läbi kolm kaaki, oli sellest kergem, et ta peksid läbi „meie inimesed”,“ sõnas ajaloolane ja lisas, et rahvuse, samasooliste abielude ja abortide asemel võiks rääkida hoopis sellest, kui palju on meil naisi varjupaikades, kui palju inimesi kannatab koduvägivalda, kui palju lapsi on sunnitud kodudest põgenema.

„Meie“ ja „nemad“ eristamine on Vseviovi sõnul inimestele ürgajast omane, kuid erinevalt nahavärvist või rahvusest võiks see eristamine põhineda ühistel huvidel ja arusaamadel.

Ajaloolase sõnul on inimesed alati olnud vastuvõtlikud kõige lihtsamatele ideedele ja kõige lihtsam on manipuleerida rahvusega.

„Kui keegi ütleb, et sa oled teistest parem, sest sa oled sakslane, türklane, eestlane või juut, ei pea sa midagi tegema, midagi oskama,“ sõnas Vseviov ja märkis, et see on ju hea tunne, kui keegi oma nelja klassi haridusega saab end mõnest Nobeli preemia laureaadist paremaks pidada puhtalt selle pärast, et tema soontes voolab õige veri.

Refereeritud artikli täistekst Eesti Päevalehes.