Maailm

Täiendatud kl 22.35

Theresa May: kahetsusväärselt ei lahku me Euroopa Liidust 29. märtsil! (8)

Toimetas Greete Kõrvits, 20. märts 2019 22:35
Theresa May Suurbritannia parlamendisFoto: REUTERS TV
Oma kirjas Euroopa Ülemkogu eesistujale Donald Tuskile palus Suurbritannia peaminister Theresa May oma riigi euroliidust lahkumiseks ajapikendust.  ELi riigid on nõus Brexiti tähtaega pisut edasi lükkama, kuid vaid tingimusel, et briti parlamendi alamkoda kinnitab peaminister Theresa May kokkuleppe. See kokkulepe on aga parlamendis juba kaks korda läbi kukkunud.

Suurbritannia peaks euroliidust lahku lööma kõigest üheksa päeva pärast, 29. märtsil. Viimaks õnnestus parlamendil üksmeelele jõuda selles, et küsida teistelt Euroopa Liidu liikmesriikidelt lisaaega. Kuid samas lükkas parlament kahel korral tagasi ELi ja peaminister May kaks aastat väldanud läbirääkimiste tulemusena sõlmitud kokkuleppe.

Samal teemal

May palve oleks lükata Brexit edasi 30. juunini. Mitte päevagi rohkem, lubab ta Ühendkuningriigi rahvale. Kuid see tooks kaasa jabura olukorra, kus 23. maist toimuvad kogu ELis europarlamendi valimised ja Suurbritanniagi peaks neist osa võtma. Seega osutab Euroopa Komisjon, et kui britid soovivad ajapikendust, peavad nad lahkuma 23. maiks või hoopis kõvasti hiljem. Pole mõtet kulutada aega ja ressursse kasutute valimiste korraldamiseks, et siis kuu aega hiljem Liidust lahkuda. Ka May ei ole huvitatud europarlamendi valimiste korraldamisest, öeldes, et kolm aastat tagasi lahkumise poolt hääletanute suhtes oleks see vastuvõetamatu. Lisaks ootavad ELi liikmesriigid Maylt mingit garantiid, et plaan hiljem lahkuda ka edukas oleks.

BBC kirjutab, et mõnede briti poliitikute arvates astub May pigem tagasi kui lükkab Brexiti tähtaega 30. juunist kaugemale.

Oma lühikeses õhtuses pöördumises Ühendkuningriigi rahvale kinnitas May, et Brexit ei toimu 29. märtsil. Ta nimetas seda isiklikult kahetsusväärseks. Samuti kinnitas ta, et 30. juunist kaugemale ta uut tähtaega ei lükkaks. May mainis ka jutte uuest referendumist, kommenteerides, et tema sellesse ei usu. Ta usub, et rahvas tahab, et poliitikud tegutseksid ning lubas just seda teha.

Samal teemal

20.02.2019
SEGADUS PÜSIB: Suurbritannia peaminister taotleb Brexiti edasilükkamist 30. juunini
19.02.2019
Kah selline otsustusvõimetu! Prantsuse minister pani oma kassile Brexit nimeks
16.02.2019
VISA HING: Theresa May üritab endiselt Brexiti lepingule toetust leida
14.02.2019
Britid paluvad Euroopa Liidu liikmesriikidelt Brexiti tarbeks ajapikendust