Maailm

TÄISTUURIDEL: „Putini koka“ käe all töötab noori inimesi täis trollivabrik ööpäevaringselt (10)

Toimetas Greete Kõrvits, 20. märts 2019 20:40
NAGU LIINITÖÖ: Ljudmilla Savtšuki sõnul ei katke töö Interneti Uurimisagentuuris hetkekskiFoto: PantherMedia/Scanpix
33aastane kahe lapse ema, ajakirjanik ja Peterburi elanik Ljudmilla Savtšuk hakkas ühel päeval märkama, et teda ümbritsev virtuaalmaailm ja sotsiaalvõrgustikud täitusid järsku väga hääleka kriitikaga Peterburi opositsiooni vastu. Noore ema huvi toimuva vastu viis ta salajasse trollivabrikusse, kus töötavad sajad temaealised, kelle eesmärgiks on esitada maailmale kallutatud nägemust nii Venemaast kui globaalsest poliitikast.

Sotsiaalvõrgustikes silma jäänud postitused tundusid Ljudmillale kahtlaselt sarnased. Verbaalsed rünnakud opositsioonipoliitikute suhtes tundusid kuidagi väga tõhusalt koordineeritud. Kui ajakirjanik, kes oli trollivabrikutest kirjutanud varemgi, kuulis et kurikuulus Interneti Uurimisagentuur otsib kirjutajaid, otsustas ta valenime all kandideerida.

Ljudmilla jahmatuseks leidis ta oma uuest „töökohast“ eest sajad noored inimesed, arvutite kohal kummargil. Hoones liikumine polnud kerge, sest see kubiseb valvekaameratest. Ta avastas, et agentuur koosneb paljudest väiksematest osakondadest. On uudisteosakond, sotsiaalmeedia mõjutajad ja isegi meemiosakond.

Igal töötajal oli oma kvoot, mis tuli iga tööpäeva lõpuks täita. Ja kinni vabrikut ei panda, ka ööseks mitte, tuleb lihtsalt teine vahetus. Põhilisteks sihtmärkideks on Ukraina valitsus, USA ja Euroopa Liit. Ning loomulikult, kui Venemaa president Vladimir Putin kas või sõrmegi liigutas, tuli trollivabrikust selle kohta imetlev kajastus.

Sellisest tööst ei puudu oma absurdimomendid. Ühel hetkel tuli Ljudmillal teeselda, et on selgeltnägija nimega Cantadora, kes oma blogis kristallide ja horoskoobi abil ennustas Putini võitu presidendivalimistel. Uurimisagentuuri ei huvita vaid suur publik, vaid kõik, ka väiksemad huvigrupid, kellele võib neile sobivas või huvipakkuvas kastmes Kremli propagandat serveerida. Tema hinnangul juhib kogu toimkonda ärimees Jevgeni Prigožin, hüüdnimega „Putini kokk“, kellele USA kehtestas sanktsioonid seoses sekkumisega 2016. aasta USA presidendivalimistesse.

Jevgeni Prigožin (vasakul) on president Putiniga heades suhetes ja teeninud hüüdnime Putini kokk Foto: Reuters/Scanpix

Ljudmilla töötas trollivabrikus kaks ja pool kuud, kuni viimaks paljastas oma tõelise isiku kohalikus ajalehes Fontinka. Seda lugu saab lugeda SIIT, lisaks kirjutas Ljudmillast Business Insider.

Samal teemal

10.01.2019
„Putini koka“ Prigožini soosik tellis Ühendriikides oma naise armukese mõrva