Eesti uudised

Vihakõne tõttu kohut käinud Lauris Kaplinski: rabi solvamist ei peaks tegema vägisi poliitiliseks (52)

Viljar Voog, 20. märts 2019 17:13
Lauris Kaplinski vana Riigikohtu hoone ees, kus 2006. aastal ta nimi puhtaks pesti.Foto: Aldo Luud

Teisipäeval selgus, et Tallinna kesklinnas rabi sõimanud 27aastane mees sai väärteomenetluse raames karistuseks kaheksapäevase aresti. See tähendab, et praegune Tartu Ülikooli bioinformaatika doktor Lauris Kaplinski (47) on jätkuvalt ainus inimene Eestis, kes Karistusseadustiku § 151 ehk vihakõne ja vaenule õhutamise eest kriminaalasjas kohut käinud.

Kaplinskile heideti selle sajandi algul ette, et tema Tartu Ülikooli servereis asunud kodulehel paiknes kaheksa aasta jooksul tekst „Meie võitlus“, kus seisid teiste seas read „Kuna kristlus peab Eestist jäägitult kaduma, on ainus võimalus selle saavutamiseks kõigi kristlaste ning juutide likvideerimine ja kirikute purustamine“ ja „Seepärast peavad esmajärjekorras langema rünnaku alla haiglad, sünnitusmajad, koolid, lasteaiad.“

Kaitsekõnes lugeja mõtlema kutsumisele, tema rabamise ja šokeerimise soovile rõhunud Kaplinski mõisteti esimese astme kohtus õigeks, kuid Tartu maakohtus jäi ta 2005. aastal süüdi avalike huvide olulises kahjustamises. Karistuseks määrati 100 päevamäära suurune trahv, mis oli toona 32 000 krooni ehk praeguses vääringus veidi üle 2000 euro.

2006 langetas asjas otsuse ka Riigikohus: Kaplinski mõisteti õigeks. Osaliselt seetõttu, et maakohtus ei vaadeldud kõiki kodulehel avaldatud tekste kui terviklikku loomingut, vaid keskendus üksnes „Meie võitlusele“. Suurem põhjus oli aga vahepeal muutunud seadusandlus: 2004. aastast oli sotsiaalse vaenu õhutamine kuritegu vaid juhul, kui seda tehakse korduvalt või kui sel on konkreetne tagajärg.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

10.04.2019
Rabi solvaja: „Mulle ei meeldi juudid, aga igapäevaelus nad ka ei sega mind.“
22.03.2019
RÜNNAKUTE OHVRID: kuidas erinevad Tarandi, Helme ja rabi juhtumid
18.03.2019
Juhtkiri | Politsei ja kohtud tegelegu päris tööga
18.03.2019
USA saatkond rabi ründamisest: kui vihakõnele ei reageerita, siis võib see viia ohtliku käitumiseni

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee