Beira lennujaamast on saanud kriisiabipunktFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 20. märts 2019 17:12
Aafrika kaguosa räsinud tsüklon Idai märatses kõige jõulisemalt Mosambiigis. Ametlikel andmetel hukkus seal 200 inimest, kuid tegelikult ilmselt kordades rohkem.

Reedel Kagu-Aafrikasse jõudnud tsüklon Idai mõjutas miljoneid inimesi Mosambiigis, Zimbabwes ja Malawis. Inimesi, kes kaotasid kodu või lähedase, kel pole elektrit, ligipääsu ravile ja muudele teenustele ja nii edasi. ÜRO andmeil võib tegemist olla kõige hullema ilmakatastroofiga, mis lõunapoolkera tabanud.

BBC reporter Mosambiigi sadamalinnas Beiras kirjutab, et ellujäänutel on lähedaste leinamiseks ja hävinud kodude ülesehitamiseks vähe mahti. Neil on tõsine puudus ravimitest, toidust ja riietest. Beira lennujaamast on saanud omamoodi põlve otsast kokku klopsitud kriisikeskus. Kogu linn uppus eelmisel nädalal merelt tulnud tsükloni tagajärjel vee alla. Päästmistööd ja abi muudavad raskeks teeolud, kuna suur osa teid on samuti vee all ja läbipääsmatud. Beiras elab pool miljonit inimest, kellest paljud ootavad endiselt abi majakatustel, üleujutuste järel tekkinud mudasaarekestel või puulatvades.

Kuna teedki hävisid üleujutustes, on arstiabi kohaletoimetamine väga keeruline Foto: AFP/Scanpix

Kui Mosambiigis on ametlikel andmetel hukkunuid 200, Zimbabwes 98 ja Malawis 56 inimest, siis Idai ohvrite tegelik arv selgub tõenäoliselt alles mitme kuu pärast.

Vanahärra istub tsüklonist räsitud linnatänaval Foto: Punane Rist