Kommentaar

Jakko Väli | Uus võimuliit tähendab oravate ja sotside lõppu (122)

Jakko Väli, kolumnist, 20. märts 2019 17:46
Foto: Tiina Kõrtsini
On sümptomaatiline, et teisi sallivusele kutsuvad poliitilised jõud muutuvad äärmuslikult sallimatuteks nende erakondade suhtes, kes ohustavad sallijate eksistentsi jätkumist. Sest kui torm raugeb ja Keskerakonna koalitsioon EKRE ning Isamaaga tööle hakkab – siis marginaliseeruvad Refromierakond ja sotsid üsna kiiresti.

Esmapilgul võib eemalt Eesti ajakirjandust jälgivale inimesele jääda mulje, et kogu Eesti ühiskond on koondunud Jüri Ratase ja EKRE vastu. Üleskutsed barrikaadidele tõusmiseks ning orkestreeritud avalike kirjade avaldamine – see kõik on poliitilise võitluse arsenal juba nendest aegadest, kui eksisteeris veel NSVL.

Mari-Liis Lill pani ühiskonna lainetama, kui rääkis sellest, mis on meie ühiskonnas valesti. Ikka vaesus, Toompea ülbus ja arusaam, et ressursse tuleb paremini ümber jagada. Reformierakonna pikaajalise valitsemise tulemusena jõudsime seisu, kus rahva arvamus pandi jääkeldrisse luku taha. Keskklass kui selline Eestis sisuliselt puudub – tinglikult moodustavad selle ametnikud, sest sarnaselt Aafrika riikidele moodustab ka Eestis keskklassi vaese maksumaksja turjal elav riigiteenistuja.

Täna, mil tekkimas koalitsioon, kus kaks osapoolt on mõlemad tundud endal tänase Eesti eliidi põletavat halvakspanu, saab ometi kord ka lihtne inimene tunda, et tema heaks vähemalt püütakse midagi ära teha.

Reformierakond võis alguses olla majandusinimeste klubi, kus oli teadmisi ja tarkust. Kuid aastakümneid võimul olles pilk hägustub ning mõtted upuvad sigarisuitsu ja konjakiklaasi. Stagnatsioon.

Kahtlemata on moodustatav koalitsioon midagi täiesti uut. Eestimeelne, eestikeelne ja häid muutusi kaasa toov kooslus. Kisagu need, kes Hollandis või Pariisis elavad. Tuleb aeg, kui tulete tagasi koos Inglismaal töötanud baaridaamide ja Soome ehitajatega.

Praegusel emotsioonide puhangul on isegi omad plussid: rahvas hakkab ehk ka edaspidi poliitikas rohkem kaasa rääkima. Reformierakond meil seda teha ei võimaldanud. Teiseks tuleb meil uuesti lahti mõtestada iseseisvuse mõiste. Rääkida ausalt sellest kui palju oleme sellest loovutanud ja mis oleks optimaalne seis. Ning Keskerakond ja EKRE koos koalitsioonis olles annavad hea eelduse selleks, et meie oma venelaste probleem saab lahenduse. Reformierakonna jaoks on rahvusküsimus olnud siiani oponentide tümitamise vahend, mille lahendamiseks nad pole teinud mitte kui midagi.

Samal teemal

20.02.2019
ÕL VIDEO JA FOTOD | Millest arutati koalitsiooniläbirääkimistel?